Trwa ładowanie...
d4ba4jb

Obrońcy praw człowieka: wrócić do sprawy tajnego więzienia CIA na Litwie

Obrońcy praw człowieka oświadczyli, że obywatel Arabii Saudyjskiej był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na Litwie, i zaapelowali do władz tego państwa o wznowienie dochodzenia w tej sprawie.

d4ba4jb
d4ba4jb

Przedstawicielka organizacji Reprieve powiedziała, że Mustafa al-Hasawi, który obecnie znajduje się w więzieniu Guantanamo na Kubie, został przewieziony w sposób tajny na Litwę w marcu 2004 roku i był tam przetrzymywany do września roku 2006.

Działacze organizacji praw człowieka twierdzą, że nowe informacje ujrzały światło dzienne dzięki starannemu przestudiowaniu lotów na Litwę i z Litwy oraz świadectwu więźnia.

W komunikacie Amnesty International Polska organizacja wzywa władze w Wilnie, aby wznowiły dochodzenie mające ustalić zaangażowanie tego państwa w finansowany przez USA program tajnych więzień.

Rząd litewski powtarzał wiele razy, że jeśli pojawią się nowe informacje, rozważy ponowne otwarcie poprzedniego dochodzenia. Tak więc mamy kolejne informacje - oświadczyła ekspertka Amnesty International ds. walki z terroryzmem i praw człowieka Julia Hall.

d4ba4jb

Jak wynika z komunikatu, poprzednie dochodzenie karne wszczęte przez prokuratora generalnego w sprawie uznanych tajnych więzień CIA na terytorium Litwy zostało zamknięte w styczniu 2011 roku w atmosferze postulatów zachowania tajemnicy państwowej. Amnesty International potępiła przedwczesne zamknięcie tego dochodzenia z powodu wątpliwych podstaw proceduralnych.

W kolejnych miesiącach 2011 roku londyńska organizacja Interights przekazała prokuratorowi generalnemu Litwy nowe informacje w sprawie Abu Zubajdy, pochodzącego z Palestyny bezpaństwowca, również więzionego w Guantanamo. Interights i Amnesty International wzywały wtedy prokuratora, by wznowił dochodzenie, ale prośba ta spotkała się z odmową.

- Jeśli chodzi o skuteczność pierwszego śledztwa, Litwini całkiem zawiedli. Mimo iż uznali, że tajne miejsca istniały, zignorowali nowe informacje na temat Abu Zubajdy - powiedziała Hall. - Prokurator generalny musi dokończyć swoją pracę, przeprowadzając dokładne dochodzenie w sprawie wszystkich okoliczności towarzyszących sprawom al-Hasawiego i Abu Zubajdy oraz szerokiego kontekstu udziału Litwy w operacjach CIA.

d4ba4jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ba4jb
Więcej tematów