"Obraz wroga w propagandzie PRL"
Wystawę "Obraz wroga w propagandzie PRL" otwarto w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. Pokazano na niej, jak zmieniały się formy propagandy i jakie skutki za sobą niosły w latach 1945-89. Ekspozycję przygotował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
21.12.2004 | aktual.: 21.12.2004 14:21
Wybór wroga jako motywu przewodniego wystawy opisującej propagandę w PRL nie jest przypadkowy. Jak we wszystkich systemach totalitarnych, tak i w PRL, władza dążyła do pełnego podporządkowania sobie obywateli. Rzekome wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenie było czynnikiem, który pozwalał mobilizować społeczeństwo do pożądanych zachowań
"Front walki z przeżytkami dawnego ustroju oraz przeciwnikami pokoju" najsilniej eksponowany był w latach 1944-1956, dlatego autorzy wystawy zdecydowali się zwrócić szczególną uwagę na propagandę właśnie z tego okresu.
Wystawa ukazuje główne kierunki walki propagandowej, jaką władze komunistyczne prowadziły w latach 1945-1989. Prezentowane plakaty, broszury propagandowe i rysunki satyryczne stanowią przykłady manipulacji i fałszu, stosowanego przez komunistów w celu dezinformowania społeczeństwa i dyskredytowania przeciwników politycznych.
Obejrzeć można nie tylko najbardziej osławione plakaty czy obowiązujące wówczas slogany, ale także zapoznać się z teoretyczną analizą mechanizmów działania propagandy, jej skutkami i sposobami traktowania przedstawionych wrogów.
"Staraliśmy się uzmysłowić odbiorcom, jakim celom propaganda służyła. Za tymi plakatami i rysunkami kryją się niekiedy prawdziwe ludzkie dramaty. To propaganda namawiała ludzi do czynów niegodnych i usprawiedliwiała terror, i stąd na planszach pojawiają się wycinki prasowe o wyrokach śmierci dla księży oskarżanych o współpracę z podziemiem antykomunistycznym" - podkreślił Kamil Rutecki z IPN.
Wystawę we włocławskim Muzeum Etnograficznym można zwiedzać do końca stycznia.