Trwa ładowanie...
d3u6lok
14-06-2005 17:30

Obraz Siemiradzkiego sprzedany za 800 tys euro

Za wysoką cenę 523.200 funtów (779.673 euro)
sprzedano na aukcji Sotheby's w Londynie obraz Henryka
Siemiradzkiego "Linoskoczek", wyceniany przed aukcją na 250-350
tys. funtów. Jest to druga najwyższa cena zapłacona na
międzynarodowej aukcji za płótno tego artysty.

d3u6lok
d3u6lok

Nabywcą jest fundusz inwestycyjny "Auroro" (Auroro Fine Art Investment Fund), lokujący pieniądze w dzieła sztuki.

Jest to zarazem najwyższa cena zaoferowana na obecnej aukcji Sotheby's, na której sprzedano obrazy za sumę 2 mln funtów. Od trzech lat Sotheby's organizuje specjalistyczne aukcje obrazów twórców z Europy Środkowej (Polska, Czechy, Węgry, Austria i Niemcy).

"Linoskoczek" pochodzi z prywatnej kolekcji rodziny włoskiej. Obecny sprzedawca jest wnukiem pierwotnego nabywcy i od 20 lat mieszka w Londynie.

Siemiradzki uważany jest za jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku. Jego obrazy o tematyce historycznej i kompozycje dekoracyjne w stylu włoskim przedstawiające sceny ze świata starożytnego miały duże wzięcie w II poł. XIX wieku i jeszcze za życia artysty były wystawiane z dużym powodzeniem w europejskich galeriach.

d3u6lok

W Polsce płótna Siemiradzkiego wystawione są w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum w Sukiennicach w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Znacznie powyżej ceny wywoławczej został sprzedany też obraz innego polskiego malarza Władysława Czachórskiego (1850-1911) "Różowa Róża". Płótno zostało sprzedane za 69.600 funtów wobec ceny wywoławczej ustalonej na poziomie 12.000-18.000 funtów.

Na obecnej aukcji sprzedano też płótna Alfreda Wierusza- Kowalskiego (1849-1915), Władysława Bakałowicza (1833-1904), Michała Gorstkina Wywiórskiego (1861-1926) oraz Jana Chełmińskiego (1851-1925).

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj