Trwa ładowanie...
d1dadfj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Obraz Romana Opałki sprzedany za ponad 2 mln złotych

Obraz Romana Opałki został sprzedany na aukcji w Warszawie za ponad 2 mln zł. To rekord ceny zapłaconej za dzieło sztuki współczesnej na aukcji w Polsce - podaje DESA Unicom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roman Opałka
Roman Opałka (PAP, Fot: Andrzej Rybczyński)
d1dadfj

Licytacja "Detalu 2890944-2910059", będącego jednym z dzieł życiowego projektu artystycznego najbardziej znanego na świecie polskiego artysty Romana Opałki, rozpoczęła się od ceny wywoławczej 1,6 mln zł, ostatecznie nabywca zapłacił za niego 2 015 500 zł.

Obraz należy do cyklu "Detale" nazywanego też "Opałka 1965 /1 - ?". W 1965 roku powstał pierwszy obraz, na którym artysta namalował na biało jedynkę w lewym górnym rogu czarnego prostokątnego płótna. Na kolejnych obrazach pojawiały się kolejne liczby, potem szeregi liczb.

Opałka początkowo robił to na czarnym płótnie, zmienił je następnie na szare, i, od 1972, stopniowo rozjaśniał używane tło. Każdą liczbę dodatkowo wymawiał, nagrywając ją na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje aktualne zdjęcie.

d1dadfj

Ciąg liczbowy osiągnął 5 500 001 i miał postępować w kierunku nieskończoności, projekt przerwała śmierć artysty w 2011 roku.

Czwartkowa Aukcja Sztuki Współczesnej w domu aukcyjnym DESA Unicum zakończyła się rekordowym obrotem w wysokości niespełna 10 mln zł.

Poza pracą Romana Opałki sprzedano m.in."Relief nr 10" z 1964 roku autorstwa Henryka Stażewskiego za 601 tys. zł., "Pejzaż z wysokim niebem" (1953 rok) Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za 555 000 zł, natomiast "Żółty półakt mały" (1955 rok) tego samego artysty - za 451 500 zł.

d1dadfj

Podziel się opinią

Share

d1dadfj

d1dadfj
Więcej tematów