ŚwiatObraz Marka Rothko w Tate Modern uszkodzony

Obraz Marka Rothko w Tate Modern uszkodzony

Do uszkodzenia malowidła ściennego amerykańskiego malarza Marka Rothko w galerii Tate Modern w Londynie przyznał się Rosjanin Władimir Umaniec twierdząc, że jest "yellowistą" i zwiększył artystyczny walor dzieła - poinformował"Guardian".

08.10.2012 | aktual.: 08.10.2012 13:17

Mężczyzna napisał czarną farbą w prawym dolnym rogu muralu po angielsku: "Vladimir Umanets, a potential piece of yellowism" (Władimir Umaniec: potencjalny egzemplarz yellowizmu).

Obok Polaka Marcina Łodygi, Umaniec jest współautorem koncepcji zwanej "yellowizmem", wyrażającej emocje w kolorze żółtym (yellow ang. żółty) i nie uważającej się za sztukę ani za antysztukę.

- Uważam, że usunięcie mojego podpisu z obrazu i jego odrestaurowanie obniży wartość dzieła, a pozostawienie go tak, jak jest (z dopiskiem) zwiększy z czasem jego wartość - powiedział Umaniec "Guardianowi", wyrażając nadzieję, że jego czyn wytrąci współczesną sztukę z samozadowolenia.

Rosjanin porównał się z francuskim skandalistą Marcelem Duchampem, który zaszokował artystyczny establishment podpisując swoim nazwiskiem pisuar i wystawiając go na wystawie w 1917 roku. Zauważył, że Duchamp podpisywał się na przedmiotach, których sam nie stworzył.

Umaniec zaprzeczył, jakoby dopuścił się przestępstwa i zapewnił, że nie obawia się aresztowania. Zaznacza, że wcale się nie krył z tym, co robił i w galerii byli inni zwiedzający. Scotland Yard ogłosił, że poszukuje mężczyzny dwudziestokilkuletniego. Przejrzano zapis z kamer monitoringu.

Uszkodzony obraz to malowidło ścienne będące fragmentem cyklu z 1958 roku dla restauracji "Cztery Pory Roku" w budynku Seagram w Nowym Jorku. Na krótko przed samobójczą śmiercią w 1970 roku Rothko podarował kilka murali galerii Tate Modern. Są one elementem stałej ekspozycji w galerii.

Mark Rothko uważany jest za jednego z najważniejszych powojennych amerykańskich twórców ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Jego prace przedstawiają wielkie bloki koloru.

W tym roku obraz Rothko "Pomarańczowy, czerwony, żółty" sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za blisko 87 mln dolarów, co jest najwyższą ceną zapłaconą za dzieło sztuki nowoczesnej.

Rothko urodził się w żydowskiej rodzinie w Dźwińsku na Łotwie w 1903 roku jako Markus Jakowlewicz Rotkowicz. W 1913 roku wraz z rodziną wyemigrował do USA. Studiował w Yale. Uważał, że rolą sztuki jest dawanie wyrazu podstawowym ludzkim emocjom.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)