PolskaObraduje krajowa konwencja SLD; zmiany na stanowiskach

Obraduje krajowa konwencja SLD; zmiany na stanowiskach

23.02.2002 15:40, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Wybór nowego sekretarza generalnego SLD, dyskusja nad łączeniem stanowisk w partii i rządzie - to główne punkty rozpoczętej przed południem w Warszawie krajowej konwencji Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Krajowa Konwencja SLD udzieliła wotum zaufania władzom partii. Wotum zaufania otrzymali członkowie Zarządu Krajowego SLD oraz Krajowego Komitetu Wykonawczego.

Konwencja podjęła decyzje w kwestii łączenia stanowisk. Dotychczasowy sekretarz generalny SLD, Krzysztof Janik, już po objęciu teki ministra spraw wewnętrznych i administracji zapowiadał, że ustąpi z partyjnego stanowiska. Przekonywał, że trudno łączyć funkcję w rządzie i w partii.

Następcą Janika został Marek Dyduch, szef dolnośląskiego SLD i wiceminister skarbu. Zrezygnuje on prawdopodobnie z funkcji rządowej, bo ścisłe kierownictwo Sojuszu chciałoby wprowadzić zasadę niełączenia stanowisk partyjnych i rządowych.

Wyłączeni z tego mieliby być przewodniczący i wiceprzewodniczący partii. Ich liczba wzrosła w sobotę z 5 do 6, bo nowym wiceszefem został Krzysztof Janik.

Konwencja Krajowa SLD opowiedziała się za likwidacją Senatu. W przyjętej uchwale delegaci zaapelowali do Klubu Parlamentarnego SLD o podjęcie prac legislacyjnych, które umożliwią zmianę Konstytucji i wprowadzenie od nowej kadencji jednoizbowego parlamentu.

Likwidacja Senatu była jednym z głównych punktów kampanii wyborczej SLD.

Delegaci, podczas sobotniego spotkania, przedyskutują też sytuację partii i kraju, mają również podjąć uchwałę w sprawie dotychczasowego funkcjonowania rządu koalicji SLD-UP-PSL.

Leszek Miller otwierając obrady powtórzył, że naczelnym celem Sojuszu jest wejście Polski do Unii Europejskiej, znalezienie dla Polski właściwej drogi rozwojowej i - jak to określił - przywrócenie ludziom nadziei.

Premier podkreślił, że dążenie Polski do Unii jest miarą współczesnego patriotyzmu i dlatego w obywatelskiej debacie na ten temat oraz w przyszłorocznym referendum w sprawie wejścia do Polski do Unii nie może zabraknąć nikogo kto jest sympatykiem SLD.

Dodał, że celem SLD jest stworzenie państwa skutecznego i realizacja programu Przedsiębiorczość, Rozwój, Praca. Przypomniał, że jego fundamentem jest, jak to określił, osobista wolność, społeczna sprawiedliwość i ekonomiczna wydajność.

Potrzebne nam jest silne, sprawne i przyjazne obywatelom państwo - podkreślił premier i dodał, że każdy obywatel musi ponosić za nie odpowiedzialność.

Miller podkreślił, że SLD ponosi odpowiedzialność za kraj osłabiony przez skutki działań prawicowego rządu. Powtórzył, że tylko rząd Tadeusza Mazowieckiego stanął przed podobnymi trudnościami, co obecny gabinet. Dodał, że po 12 latach SLD stoi w oko w oko z podobnymi problemami, choć inaczej definiowanymi i inaczej nazwanymi. (PAP/IAR, mp, an)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także