Obowiązkowe szczepienia legalne. Decyzja niemieckiego TK
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie przepisów, na mocy których personel medyczny i pielęgniarski podlega obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19. Zostały one zaskarżone przez niezaszczepionych przedstawicieli tych zawodów i część ich pracodawców.
Skargi na uchwalone prawo wniosło ponad 300 powodów. Federalny Trybunał Konstytucyjny Niemiec uznał jednak, że przepis o obowiązkowych szczepieniach nie budzi w chwili wydania tej decyzji poważnych obaw konstytucyjnych
Swoją decyzję sędziowie uzasadnili wskazując na fakt, że "bardzo niskie prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji szczepień jest równoważone znacznie wyższym prawdopodobieństwem narażeniem życia i zdrowia osób bezbronnych". Orzeczenie w tej sprawie zapadło w trybie pilnym. W trybunale wciąż toczy się postępowanie w trybie zwykłym.
Pracownicy mają czas do połowy marca
Obowiązek szczepienia został uchwalony przez Bundestag i Bundesrat 10 grudnia, dotyczy pracowników placówek takich jak przychodnie, domy opieki i gabinety lekarskie. Przepis ma celu ochronę osób starszych i słabych przed zakażeniem koronawirusem – przypomina "Der Spiegel".
Pracownicy objęci obowiązkiem muszą wykazać do 15 marca 2022 r., że są w pełni zaszczepieni lub przechorowali Covid-19, ewentualnie przedłożyć zaświadczenie, że nie mogą być zaszczepieni. Bawaria już zapowiedziała, że czasowo zawiesi wdrażanie tej ustawy z uwagi kwestie budzące wątpliwości.