PolskaObowiązkowa religia lub etyka - decyzji jeszcze nie ma

Obowiązkowa religia lub etyka - decyzji jeszcze nie ma

23.03.2009 17:10, aktualizacja: 23.03.2009 17:26

Nie wiadomo jeszcze, czy od września tego roku uczniowie będą obowiązkowo uczyć się religii lub etyki - oświadczyła minister edukacji Katarzyna Hall. Jak przyznała,
projekt rozporządzenia wymaga konsultacji oraz oszacowania
ewentualnych kosztów.

Minister Hall podtrzymała swoje zdanie, że nauka etyki powinna być w szkołach obowiązkowa, chyba że rodzic wybierze dla dziecka lekcje religii. - Na dziś nie ma na tyle zaawansowanego, przygotowanego aktu prawnego. Jeśli nie uda się w tym roku, to może w następnym. Będziemy pracować nad tym, by do takiego rozwiązania dojść - zadeklarowała Hall.

Jak mówiła minister, potrzebne są konsultacje, m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Episkopatu. Konieczne jest także oszacowanie kosztów. - W dobie kryzysu każde rozporządzenie, które może grozić skutkami finansowymi, jest odkładane na później - zauważyła.

Obecnie zajęcia z religii i etyki nie są obowiązkowe. Uczeń może chodzić na jedno z nich lub na żadne. Jednak jeśli chodzi na któreś z nich, to stopień z tego przedmiotu jest wliczany do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

Hall zaznaczyła, że nie widzi przeszkód, by już teraz uczeń, jeśli taka jest wola rodziców i możliwości szkoły, chodził na zajęcia z obu przedmiotów. O taką możliwość apelował do niej w lutym tego roku rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

Minister edukacji przypomniała, że już od dawna etyka jest nauczana w szkołach. - Namawiamy do tego - powiedziała. W jej ocenie, nie jest to przedmiot niedostępny dla uczniów z powodu braku nauczycieli. - Nauczycieli etyki jest więcej niż oferty zajęć. Znam wielu nauczycieli etyki, którzy chcą pracować, ale szkoły nie oferują takich zajęć - powiedziała.

Według danych MEN, zebranych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej, w Polsce jest prawie 1300 nauczycieli mogących uczyć etyki. Zajęcia z tego przedmiotu prowadzone są w 592 szkołach, w tym m.in. w 89 szkołach podstawowych, 137 gimnazjach, 186 liceach ogólnokształcących, 23 liceach profilowanych, 91 technikach i 33 zasadniczych szkołach zawodowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także