Trwa ładowanie...

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wchodzi w życie. Jak uszyć maseczkę ochronną? Podpowiadamy, jak zrobić maseczkę bez szycia?

Już w czwartek zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscu publicznym. Można to będzie zrobić dowolnym materiałem. Dozwolone będzie użycie komina, szalika, a także maseczki ochronnej. Jak uszyć maseczkę ochronną? Jak zrobić maseczkę wielorazową bez szycia? Sprawdź nasze porady.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wchodzi w życie. Jak uszyć maseczkę ochronną? Podpowiadamy, jak zrobić maseczkę bez szycia?Źródło: Pixabay
d3hgbk2
d3hgbk2

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od czwartku 16 kwietnia będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa. W chłodne dni bez problemu zrobimy to szalikiem, czy kominem, ale co zrobimy, kiedy temperatura na zewnątrz przekroczy 20 stopni? Wtedy znacznie lepiej sprawdzi się maseczka ochronna.

Maseczkę wielorazową i jednorazową możemy kupić w wielu pasmanteriach lub w zakładach krawieckich. W dużych miastach pojawiają się maseczkomaty, w których można zaopatrzyć się w maseczki jednorazowe. Maseczki coraz częściej pojawiają się również w marketach.

Co, jeśli nie chcemy kupować maseczki? W takiej sytuacji pozostaje nam użyć szalika lub spróbować zrobić własną maseczkę. Wyjaśniamy, jak uszyć maseczkę ochronną. Podpowiadamy też, jak zrobić maseczkę wielorazową bez konieczności szycia.

Jak uczyć wielorazową maseczkę ochronną?

Zacznijmy od trudniejszej sztuki, jaką jest własnoręczne uszycie maseczki. To zadanie tylko z pozoru wydaje się trudne. Tak naprawdę nawet mało wprawna krawcowa zdoła ją przygotować w kilkanaście minut.

Co jest potrzebne do uszycia maseczki:

  • materiał o wymiarach 40x22 cm
  • dwa kawałki gumki o długości 18 cm
  • szpilki

Jak zrobić maseczkę wielorazową:

  1. do górnej części materiału z obu stron przyczepiamy szpilką po jednej gumce tak, żeby końcówki gumek przylegały do krawędzi tkaniny.
  2. W połowie materiału, po obu stronach, do bocznych krawędzi szpilkami przyczepiamy końcówki gumek. Ponownie staramy się, aby krawędzi gumki pokrywały się z krawędziami materiału
  3. Składamy materiał na pół tak, żeby nasza maseczka była wywrócona na lewą stronę.
  4. Ręcznie lub na maszynie przeszywamy krawędzie, najpierw dolną, później boczną, górną i znowu boczną. Podczas szycia ostatniej bocznej krawędzi należy zostawić 3-4-centymetrową dziurkę na środku.
  5. Naszą maseczkę wywracamy teraz na prawą stronę.
  6. Teraz tworzymy na maseczce 4-centymetrowe zakładki i je zaprasowujemy.
  7. Ponownie przeszywamy boczne krawędzi maseczki.
  8. Maseczka gotowa

Filmik, jak zrobić maseczkę ochronną można znaleźć poniżej.

Jak zrobić maseczkę bez szycia?

Maseczkę ochronną możemy zrobić również z materiałów, które każdy z nas z pewnością ma w mieszkaniu. Maseczkę można zrobić z materiałowej chustki, szalika, czy też bawełnianej koszulki.

Czego będziesz potrzebować:

  • materiału, np. szalika, ręcznika do rąk, chustki, koszulki bawełnianej
  • dwóch gumek recepturek lub dużych gumek do włosów

Jak zrobić maseczkę wielorazową bez szycia:

  1. Materiał złóż tak, żeby stworzyła prostokąt o szerokości ok. 40 cm.
  2. Składaj materiał naprzemiennie, od góry do połowy tkaniny i od dołu do połowy tkaniny, tworząc kolejne zakładki, aż uzyskasz prostokąt o wymiarach ok. 40 cm szerokości i 15-20 cm wysokości (wszystko zależy, jak dużej maseczki potrzebujesz)
  3. Na krawędzie materiału załóż wcześniej przygotowane gumki w odległości ok. 7 cm od krawędzi z każdej strony
  4. Załóż materiał na krawędziach i włóż maseczkę na twarz.

Filmik jak zrobić maseczkę z dowolnego materiału udostępniła na Twitterze CDC (agencja rządu federalnego USA wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej).

d3hgbk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hgbk2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj