OBOP: TVP bardziej wiarygodna, a stacje komercyjne bardziej neutralne politycznie
65% badanych uważa, że TVP1 i TVP2 to najbardziej wiarygodne kanały. Mniejszym zaufaniem cieszą się Polsat (59%) i TVN (55%) - wynika z badania TNS OBOP. Wykazało ono jednocześnie, że stacje komercyjne oceniane są jako bardziej neutralne politycznie.
Według OBOP, 44% badanych ocenia telewizję publiczną jako neutralną politycznie, wzrasta jednak liczba osób postrzegających ją jako prorządową, proprezydencką i prawicową.
Częściej jako neutralne postrzegane są za to stacje komercyjne: Polsat ocenia w ten sposób 52% respondentów, a TVN - 46%.
Jako prawicową ocenia TVP ok. 28% badanych, przy czym od połowy 2005 r. widać tendencję wzrostową (jako prawicową oceniało ją wówczas ok. 10% badanych). Jako lewicową określa publiczną telewizję ok. 5% respondentów, przy czym od 2003 r. widać tu wyraźny spadek (w październiku 2003 r. za lewicową uznawało TVP 33% badanych).
W aspekcie pro- lub antyrządowości telewizja publiczna postrzegana jest przede wszystkim jako neutralna (43% respondentów), co stanowi wynik przeciętny w historii pomiarów od marca 2002 r. Jako prorządową określa TVP ok. 34% badanych i tendencja ta ma charakter wzrostowy. Najwyższe wskaźniki prorządowośći przypisywano TVP latem 2003 r. (blisko 40%). Za antyrządową uważa telewizję publiczną 7% badanych i nie jest to wynik odbiegający od przeciętnej.
Jeśli idzie o obiektywizm w wymiarze pro- lub antyprezydenckim na pierwszym miejscu badani określają TVP mianem neutralnej (42%), a w następnej kolejności jako proprezydencką (ok. 33%). Za antyprezydencką uważa TVP 6% badanych, co nie odbiega od wyników z poprzednich lat.
Prezes TVP, poproszony o komentarz do rosnących wskaźników prawicowości, prorządowości i proprezydenckości TVP powiedział, że "bardziej zainteresowany jest tymi danymi, które mówią, że widzowie uznają telewizję publiczną za wiarygodną, co się przejawia w tym, że jej programy informacyjne są oglądane".
Badanie wiarygodności i obiektywizmu mediów przeprowadzono na zlecenie TVP w dniach 18-21 sierpnia 2006 na reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.
Z przedstawionych przez TVP badań telemetrycznych TNS OBOP wynika natomiast, że programem o największej oglądalności są główne "Wiadomości" o 19.30 - w okresie 1 września - 11 października oglądało je średnio 4,8 mln widzów, podczas gdy średnia widownia "Faktów" wyniosła w tym czasie 2,9 mln widzów, a "Wydarzeń" - blisko 2 mln. Teleexpress oglądało w tym czasie średnio blisko 3 mln widzów, a "Panoramę" o 22.30 1,6 mln.
Badanie wskazuje też, że jesienią tego roku następuje wzrost widowni "Wiadomości". Na początku września (4-10) wynosiła ona 12,1%, a od 2 do 10 października - 14,9%. Z badania wynika ponadto, że obecna oglądalność "Wiadomości" nie odbiega od danych z roku ubiegłego.
Wszystkie te dane, zdaniem szefa Agencji Informacji TVP Andrzeja Mietkowskiego, stoją w sprzeczności z medialnymi doniesieniami na temat katastrofalnej sytuacji TVP. Jako "kuriozalny" przykład Mietkowski podał materiał "Wydarzeń" w Polsacie z 11 października, w którym pojawiły się m.in. stwierdzenia o komisarzach politycznych w TVP i drastycznym spadku oglądalności programów informacyjnych tej stacji.
Wobec odmowy zamieszczenia przez Polsat sprostowania w tej sprawie TVP zapowiada skierowanie sprawy do sądu. Z własnym wnioskiem do sądu, niezależnie od TVP, zamierza też wystąpić Mietkowski.
Zarząd Telewizji Polsat poinformował w komunikacie prasowym, że nie znalazł podstaw do sprostowania materiału. Stacja oświadczyła, że reporterka "Wydarzeń" "wykorzystała w materiale dane renomowanej firmy AGB Nielsen Media Research. Umożliwiła także zabranie głosu w sprawie obu stronom sporu. Dochowała wszelkich reguł rzetelności i staranności dziennikarskiej".
Kierownictwo TVP zastrzega, że nie wszystkie wprowadzone ostatnio w TVP zmiany są pozytywne i planując wiosenną ramówkę rozważa zmiany. Mają one m.in. dotyczyć pasma "Nie ma przebacz", z którego TVP "nie jest do końca zadowolona". Zmianie ulec ma też pora emisji popołudniowej "Panoramy", która być może zostanie przeniesiona z godz. 18.30 na 18.45.