OBOP: PO największe poparcie, SdPl poza Sejmem
Gdyby wybory odbyły się w drugiej połowie
czerwca, do Sejmu weszłaby Platforma Obywatelska z wynikiem 28%, Samoobrona, LPR i PiS, które zdobyłyby po 13% głosów,
SLD z 7% głosów oraz Unia Wolności z 5%. Poza Sejmem
znalazłyby się m.in. PSL i SdPl - wynika z sondażu OBOP.
Według OBOP, przy takich wynikach PO przypadłoby 158 mandatów, Samoobronie i LPR po 80, PiS - 79, SLD - 42, a UW - 19.
W porównaniu z badaniem z początku czerwca, poparcie dla Platformy wzrosło o 2 pkt proc., dla Samoobrony spadło o 7 pkt, dla Ligi wzrosło o 1 pkt, dla PiS - o 3 pkt, dla SLD - o 4 pkt, dla UW - o 2 pkt, dla PSL się nie zmieniło, a dla SdPl spadło o 2 pkt.
OBOP zaznacza, że Samoobrona uzyskała wynik najniższy w tym roku. Ponadto w sondażu z drugiej połowy czerwca Unia Pracy otrzymała 1% wskazań (poprzednio - 6%).
Pełną gotowość wzięcia udziału w czerwcowych wyborach do Sejmu zadeklarowało 29% badanych. Wśród pozostałych ankietowanych 22% stwierdziło, że raczej poszliby głosować, 15%, że raczej by nie poszli, a 26%, że na pewno by nie poszli. Osoby niezdecydowane stanowiły 8%.
OBOP zapytał też ankietowanych, na które ugrupowanie oddaliby głos, gdyby nie startowała partia, z którą sympatyzują. Wśród respondentów, pytanych o drugą preferencję, 26% nie podało partii rezerwowej (17% nie potrafiło takiej wskazać, a 9% - nie poparłoby żadnej innej).
Pozostali najczęściej rozważali możliwość przekazania poparcia PO (14%), PiS (12%), UW i Samoobronie (po 9%), LPR (7%) i SdPl (6%). Badani wymieniali także UP i PSL (po 3%), SLD i UPR (po 2%).
Z badania wynika, że elektoratowi LPR najbliżej jest do Samoobrony. Podobnie wyborcy Samoobrony - przychylnie spoglądają ku Lidze. Gotowość głosowania na LPR częściej niż inni biorą także pod uwagę wyborcy aktualnie popierający PiS i PSL.
Z kolei dla wyborców PO wcześniej alternatywą najczęściej było PiS. Po wyborach europejskich znacznie wzrosło w tej grupie zainteresowanie UW. PO jest niemal równie popularna w elektoracie PiS, jak wśród sympatyków UW. Uzyskuje także dobre rezultaty wśród zwolenników innych partii: PSL (choć w mniejszym stopniu niż dwa i pół miesiąca temu), Samoobrony czy SdPl.
Wśród wyborców PSL zmniejszyła się liczba osób dopuszczających głosowanie w drugiej kolejności na PO, wyraźnie wzrosła w tym gronie atrakcyjność Samoobrony. Elektorat PSL mniej chętnie spogląda także na SdPl i SLD.
Dla elektoratu PiS alternatywą jest najczęściej i niezmiennie PO. Spośród innych partii, pod uwagę brana jest także - choć już rzadziej - LPR. W kierunku PiS spoglądają natomiast najczęściej aktualni sympatycy PO (rzadziej niż jeszcze dwa i pół miesiąca temu), LPR (wyraźnie częściej niż poprzednio) oraz UW.
Zwolennicy SdPl rzadziej niż jeszcze dwa i pół miesiąca wcześniej kierują swoje sympatie ku PO, częściej natomiast spoglądają w kierunku SLD. Również dla elektoratu SLD alternatywą jest najczęściej SdPl.
Sympatycy SLD pytani o drugą preferencję najczęściej wskazują na SdPl. Wśród innych wymienianych partii pojawia się także Samoobrona.
OBOP przeprowadził badanie w dniach 17-20 czerwca na reprezentatywnej, losowej, 939-osobowej, ogólnopolskiej próbie osób po 18 roku życia.