OBOP: pesymistycznie o członkostwie w UE
Im bliższe jest wejście Polski do Unii Europejskiej, tym bardziej pesymistyczne stają się opinie o naszym członkostwie. W pierwszej połowie lutego tylko niecałe dwie piąte, 38%, Polaków uważało, że będzie ono czymś dobrym - wynika z sondażu TNS OBOP.
Jest to najniższy odsetek z dotychczas uzyskanych. W styczniu wynosił on 41%, a w lipcu 2003 roku - 57%. Zdaniem 27% badanych "członkostwo w Unii będzie czymś złym". W styczniu taką opinie wyraziło 25% osób, a w lipcu ub.r. - 17%.
Do 27% - z 18% w lipcu i 26% w styczniu - wzrósł odsetek ankietowanych uważających, że członkostwo nie będzie ani czymś dobrym, ani złym. W lutym pogorszyły się również opinie na temat stanu przygotowań Polski do członkostwa w UE: z 37 do 42% wzrósł odsetek osób, które sądzą, że nasz kraj nie jest gotowy ani do skorzystania z członkostwa, ani do wywiązania się z podjętych zobowiązań.
Jednocześnie z 28 do 23% zmniejszył się odsetek badanych oceniających, że Polska jest przygotowana, aby skorzystać na wejściu do UE, ale nie jest gotowa do dotrzymania zobowiązań.
17% badanych sądzi, że nasz kraj jest gotowy do dotrzymania zobowiązań, ale nie jest przygotowany do odniesienia korzyści z wejścia do Unii. 7% uczestników sondażu stanowią osoby przekonane, że jesteśmy pod każdym względem gotowi do członkostwa.
Optymistyczne są oceny potencjalnego wpływu członkostwa w Unii na Polskę za 10 lat: ponad trzy piąte - 63% ankietowanych uważa, że można spodziewać się zmian na lepsze. 9% sądzi, że nastąpią zmiany na gorsze, a 5% wyraża opinię, że nic się nie zmieni. Blisko jedna czwarta - 23% - uczestników sondażu nie miała zdania w tej sprawie.
W porównaniu ze styczniem wzrosła jednak liczba osób oceniających, że wejście do UE spowoduje w Polsce zmiany na gorsze w najbliższych dwóch latach: obecnie opinię taką podziela już większość - 53% badanych; w styczniu sądziło tak 47% ankietowanych.
Lutowy sondaż pokazuje ponadto spadek pozytywnych oczekiwań związanych z wpływem członkostwa na życie przyszłego pokolenia: obecnie żywi je 55% ankietowanych, w styczniu - 60%. 18% badanych uważa, że zmiany, które nastąpią pod wpływem członkostwa, negatywnie wpłyną na życie naszych dzieci, a 10% - że wejście do UE nie będzie miało znaczenia.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 lutego na reprezentatywnej próbie 1005 osób powyżej 15. roku życia.