Trwa ładowanie...
dy06p33

OBOP o zaufaniu do związków zawodowych

27% respondentów OBOP wyraziło zaufanie do związku zawodowego "Samoobrona", 23% zadeklarowało zaufanie do kółek rolniczych, 22% - do OPZZ, a 17% - do "Solidarności".

dy06p33

Spośród czterech związków zawodowych, o które OBOP pytał w sondażu, największym zaufaniem cieszy się Samoobrona (27%), ale jednocześnie związek ten jest na drugi miejscu pod względem nieufności (zadeklarowało ją 55%).

Na pierwszym miejscu pod względem braku zaufania znalazła się "Solidarność" - niechętną postawę wobec tego związku deklaruje 64% pytanych; w stosunku do "Solidarności" najmniej osób (17%) wyraziło zaufanie. Najmniej nieufności budzi Związek Kółek i Organizacji Rolniczych (34%), do którego równocześnie najwięcej osób nie podejmowało się ustosunkowywać (43%).

Zaufanie do OPZZ deklaruje 22% Polaków; nieufność - 48%. Najlepiej OPZZ było postrzegane w styczniu 1998 roku (najwięcej zaufania i najmniej nieufności). W porównaniu z sytuacją po wyborach obecne notowania Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych nie uległy zmianie. Obecnie OPZZ budzi mniej więcej tyle samo zaufania co kółka rolnicze.

Samoobronie - w porównaniu z sytuacją sprzed pół roku - ubyły 4% zwolenników , a wyraźnie przybyło przeciwników (o 13%). Pogorszenie wizerunku najbardziej widoczne jest na wsiach, zwłaszcza wśród rolników. Liczba przeciwników Samoobrony jest obecnie taka sama, jak zaraz po rolniczych blokadach zorganizowanych przez związek w 1999 r. - podkreśla OBOP.

dy06p33

Zaufanie do Związku Kółek i Organizacji Rolniczych deklaruje 23% Polaków; nieufność - 34%. Od wyborów o 5 pkt. proc. zmniejszyła się grupa sympatyków, nie zmieniła się liczba przeciwników; przybyło osób nie zajmujących żadnego stanowiska na temat kółek rolniczych. Podobnie jak w przypadku Samoobrony, rzadziej ufność deklarują rolnicy.

NSZZ "Solidarność" najkorzystniej oceniany był w latach 1996-1998 (w tym okresie miał więcej zwolenników niż przeciwników), później jego notowania zaczęły spadać. Obecnie - w porównaniu z sytuacją tuż po wyborach parlamentarnych - wskaźnik ufności netto wobec "S" poprawił się o 4 pkt. - komentuje OBOP. (aka)

dy06p33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy06p33
Więcej tematów