Trwa ładowanie...
d6zbjql

OBOP: o czyje interesy zadba Platforma Obywatelska



Zobacz ilustrację
(Inf. własna)

d6zbjql
d6zbjql

Trzy czwarte Polaków ankietowanych ostatnio przez OBOP słyszało o powstaniu Platformy Obywatelskiej. 49% słyszało, ale się tym nie interesowało, a 27% - interesowało. Nie słyszało o tym 24% osób.

Niemal połowa badanych (46%) nie potrafi powiedzieć czyje interesy reprezentować będzie Platforma Obywatelska. Opinie pozostałych nie były jednoznaczne: zdaniem 15% ogółu pytanych - dbać będzie o interesy zwykłych ludzi; po 13% wypowiedzi wskazywało na elity polityczne i prywatnych przedsiębiorców z małych firm, a 12% - inteligencję.

Wśród osób, które nie tylko słyszały, ale także interesowały się informacjami o inicjatywie Olechowskiego, Płażyńskiego i Tuska dominuje pogląd, że Platforma będzie reprezentować przede wszystkim interesy przedsiębiorców z małych firm (28%). Nieco mniej osób uważa, że adresatami programu tej formacji będzie inteligencja (25%) lub zwykli ludzie (23%). Po kilkanaście procent osób uznawało, że PO będzie działać głównie na rzecz elit politycznych (18%), prywatnych przedsiębiorców prowadzących duże firmy (17%), młodzieży (16%) lub robotników (15%).

Wśród osób, które deklarowały, że w wyborach do Sejmu głosowałyby na Platformę Obywatelską, ponad połowa (52%) sądzi, że formacja ta będzie reprezentować przede wszystkim interesy zwykłych ludzi. Na drugim miejscu elektorat PO wskazywał - i to już zdecydowanie rzadziej - na właścicieli małych firm (34%), a na trzecim - inteligencję (28%). Jedynie 7% osób popierających Platformę nie potrafiło powiedzieć, jakie grupy będą adresatami jej programu.

d6zbjql

Pytani najrzadziej spodziewają się, że Platforma będzie reprezentować interesy kobiet, ludzi wierzących lub osoby bezdomne. Stosunkowo rzadko uważano, że formacja ta będzie działać na rzecz dyrektorów dużych firm państwowych. Relatywnie niewiele osób uważało także, że program Platformy Obywatelskiej może być skierowany do emerytów i rencistów, zagranicznych korporacji lub pracowników sfery budżetowej. We wszystkich analizowanych populacjach wypowiedzi takich udzielało co najwyżej 10% osób.

Sondaż TNS OBOP z 27-29 stycznia 2001 r. przeprowadzono na reprezentatywnej, losowej 1096 -osobowej ogólnopolskiej próbie osób powyżej 15 roku życia. Maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości próby wynosi +/-3%, przy wiarygodności oszacowania równej 95%. (mp)

d6zbjql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6zbjql
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj