Trwa ładowanie...
dgiqujb

OBOP: o czyje interesy zadba Platforma ObywatelskaZobacz ilustrację
(Inf. własna)

dgiqujb
dgiqujb

Trzy czwarte Polaków ankietowanych ostatnio przez OBOP słyszało o powstaniu Platformy Obywatelskiej. 49% słyszało, ale się tym nie interesowało, a 27% - interesowało. Nie słyszało o tym 24% osób.

Niemal połowa badanych (46%) nie potrafi powiedzieć czyje interesy reprezentować będzie Platforma Obywatelska. Opinie pozostałych nie były jednoznaczne: zdaniem 15% ogółu pytanych - dbać będzie o interesy zwykłych ludzi; po 13% wypowiedzi wskazywało na elity polityczne i prywatnych przedsiębiorców z małych firm, a 12% - inteligencję.

Wśród osób, które nie tylko słyszały, ale także interesowały się informacjami o inicjatywie Olechowskiego, Płażyńskiego i Tuska dominuje pogląd, że Platforma będzie reprezentować przede wszystkim interesy przedsiębiorców z małych firm (28%). Nieco mniej osób uważa, że adresatami programu tej formacji będzie inteligencja (25%) lub zwykli ludzie (23%). Po kilkanaście procent osób uznawało, że PO będzie działać głównie na rzecz elit politycznych (18%), prywatnych przedsiębiorców prowadzących duże firmy (17%), młodzieży (16%) lub robotników (15%).

Wśród osób, które deklarowały, że w wyborach do Sejmu głosowałyby na Platformę Obywatelską, ponad połowa (52%) sądzi, że formacja ta będzie reprezentować przede wszystkim interesy zwykłych ludzi. Na drugim miejscu elektorat PO wskazywał - i to już zdecydowanie rzadziej - na właścicieli małych firm (34%), a na trzecim - inteligencję (28%). Jedynie 7% osób popierających Platformę nie potrafiło powiedzieć, jakie grupy będą adresatami jej programu.

dgiqujb

Pytani najrzadziej spodziewają się, że Platforma będzie reprezentować interesy kobiet, ludzi wierzących lub osoby bezdomne. Stosunkowo rzadko uważano, że formacja ta będzie działać na rzecz dyrektorów dużych firm państwowych. Relatywnie niewiele osób uważało także, że program Platformy Obywatelskiej może być skierowany do emerytów i rencistów, zagranicznych korporacji lub pracowników sfery budżetowej. We wszystkich analizowanych populacjach wypowiedzi takich udzielało co najwyżej 10% osób.

Sondaż TNS OBOP z 27-29 stycznia 2001 r. przeprowadzono na reprezentatywnej, losowej 1096 -osobowej ogólnopolskiej próbie osób powyżej 15 roku życia. Maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości próby wynosi +/-3%, przy wiarygodności oszacowania równej 95%. (mp)

dgiqujb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgiqujb
Więcej tematów