Trwa ładowanie...
dfdfm7a

OBOP: 73% niezadowolonych z sytuacji w kraju

Niemal trzy czwarte Polaków (73%) uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku. Przeciwnego
zdania jest 14% badanych - wynika z sondażu OBOP.

dfdfm7a
dfdfm7a

Pesymistyczne opinie najczęściej wyrażają respondenci źle oceniający własną sytuację materialną (82%), bezrobotni (81%), a także osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (80%). Zadowolenie z kierunku, w jakim zmierzają zmiany w kraju, częściej niż inni deklarują kierownicy i specjaliści (33%).

Dziewięciu na dziesięciu badanych (89%) poproszonych o ocenę stanu naszej gospodarki odpowiada, że znajduje się ona w kryzysie. O tym, że gospodarka rozwija się, mówi 6% badanych, dodając jednocześnie, że jest to rozwój powolny.

Ponad połowa badanych (55%) uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. Jedna trzecia respondentów (34%) uważa, że obecny kryzys ma charakter lekki.

Ponad połowa ankietowanych (53%) z obawą patrzy w najbliższą przyszłość, spodziewając się pogorszenia materialnych warunków życia. Ponad jedna trzecia (36%) przewiduje, że pogorszenie będzie miało umiarkowany charakter, natomiast w opinii 17% badanych pogorszenie będzie znaczne. Poprawy - ale tylko umiarkowanej - w ciągu najbliższych trzech lat spodziewa się niewiele ponad jedna dziesiąta respondentów (13%).

dfdfm7a

Odsetek tych, którzy uważają, że pod względem materialnym w najbliższej przyszłości będzie mniej więcej tak samo jak obecnie, nieznacznie przekracza jedną czwartą (27%).

Wśród tych, którzy spodziewają się pogorszenia materialnych warunków życia, częściej niż innym, są trzydziestolatkowie i badani o centroprawicowych poglądach politycznych (po 66%). Poprawy zaś najczęściej spodziewają się najmłodsi uczestnicy badania (28%). Opinię, że w ciągu najbliższych trzech lat sytuacja materialna będzie wyglądała mniej więcej tak samo jak obecnie, najczęściej wyrażają rolnicy (36%).

Sondaż przeprowadzono 9-11 marca na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1017 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia. (mk)

dfdfm7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdfm7a
Więcej tematów