Trwa ładowanie...
d1dblia
15-03-2007 18:00

Obniżenie cen roamingu przed wakacjami?

Porozumienie w sprawie
unijnego rozporządzenia w sprawie obniżenia kosztów roamingu
rozmów telefonicznych jest możliwe jeszcze przed wakacjami -
ogłosiła Komisja Europejska i niemiecki minister
gospodarki Michael Glos.

d1dblia
d1dblia

Niemcy zaproponowały maksymalny poziom stawek detalicznych za minutę w wysokości 0,50 eurocenta za rozmowy z zagranicy do domu i 0,25 eurocenta za odebrane połączenia.

Wola porozumienia w sprawie roamingu została bardzo jasno wyrażona - powiedział Glos na zakończenie nieformalnego spotkania ministrów państw UE odpowiedzialnych za telekomunikację. Odbyło się ono w Hanowerze, przy okazji międzynarodowych targów komputerowych CeBIT.

Ministerialne spotkanie poświęcone było flagowemu projektowi Komisji Europejskiej, którego celem jest redukcja cen roamingu za rozmowy telefoniczne o 70%. _ Nie możemy się zdać tylko na rynek_ - przekonywał Glos, opowiadając się za ustaleniem tzw. taryfy ochrony konsumentów (consumer protection tariff), czyli maksymalnego poziomu stawek, jakie firmy telekomunikacyjne mogłyby pobierać w ramach usługi roamingu za wykonane i odebrane połączenia telefoniczna podczas zagranicznych wyjazdów w obrębie UE.

W przygotowanej na czwartkowe spotkanie propozycji, Berlin zgodził się z ideą KE, że należy nie tylko ograniczyć ceny na hurtowym rynku połączeń, w rozliczeniach między operatorami, ale też na rynku detalicznym.

d1dblia

KE zaproponowała w lipcu zeszłego roku maksymalny poziom stawek detalicznych, z uwzględnieniem 30-procentowej marży w wysokości 0,44 eurocenta za rozmowy z zagranicy do domu i 0,15 eurocenta za odebrane połączenia. Berlin proponuje nieco wyższe stawki - odpowiednio 0,50 eurocenta za wykonane połączenie i 0,25 eurocenta za odebrane.

Z kolei komisja ds. rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego, który na równi z rządami uczestniczy w procesie legislacyjnym, zaproponowała stawki w wysokości odpowiednio 0,48 eurocenta (za rozmowy z zagranicy do domu) i 0,33 eurocenta (za odebrane połączenia).

Jak zapewniła uczestnicząca w spotkaniu unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding na razie nie mówiono jeszcze o stawkach, ale skupiono się na metodologii. Żaden lub prawie żaden minister nie mówił o stawkach - powiedziała. Jej rzecznik Martin Selmayr przyznał jednak, że najprawdopodobniej stawki zostaną ustalone na poziomie zaproponowanym przez Berlin.

Dziś udało nam się zgodzić w kilku sprawach: że potrzebujemy rozwiązania w sprawie roamingu, ochrony konsumentów - zarówno na rynku hurtowym jak i detalicznym - podkreśliła komisarz. Przypomniała, że jeszcze kilka miesięcy państwa UE były bardzo podzielone. Część sprzeciwiała się ingerencji na rynku detalicznym.

d1dblia

Jak powiedział Selmayr ministrowie zgodzili się też, że telefony turystów będą automatycznie obejmowane taryfą ochrony konsumentów, a nie - jak niektórzy proponowali wcześniej - , by była to usługa na żądanie, o którą konsumencie musieliby występować u operatora.

Reding zapewniła, że "jest pełna zaufania", iż uda się osiągnąć pełne porozumienie w sprawie rozporządzenia o redukcji kosztów raomingu do lata.

Propozycja zakłada, że limity opłat za połączenia odebrane i cen hurtowych zaczną obowiązywać od razu (rozporządzenie w przeciwieństwie do dyrektywy jest aktem prawnym, które nie wymaga transpozycji do prawa narodowego).

d1dblia

Wbrew apelom części eurodeputowanych i grudniowemu postulatowi Polski, Irlandii i Słowacji, KE zdecydowała się nie włączać do rozporządzenia roamingu dotyczącego krótkich wiadomości tekstowych (SMS-y).

KE zapewnia jednak, że będzie monitorować sytuację na tym rynku i jeśli uzna, że istnieją nadużycia, to włączy je do rozporządzenia podczas jego przeglądu, który przewidziany jest po dwóch latach od jego wejścia w życie. Póki co zaapelowała do operatorów telekomunikacyjnych, by dobrowolnie obniżyli bardzo wysokie koszty roamingu SMS-ów i MMS-ów.

W Unii Europejskiej średnia cena za połączenie z wykorzystaniem roamingu wynosi 1,15 euro - zdaniem KE co najmniej pięć razy tyle, ile wynosi rzeczywisty koszt takiej usługi. Za połączenia odebrane za granicą, których koszt wynosi faktycznie ok. 10 eurocentów za minutę, operatorzy pobierają nawet 500-procentową marżę. W efekcie rocznie rynek roamingu wart jest w UE 8,5 mld euro i stanowi 15% zysków operatorów.

Z Polski w spotkaniu w Hanowerze uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu Eugeniusz Wróbel.

Inga Czerny

d1dblia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dblia
Więcej tematów