ŚwiatObjęty sankcjami Zachodu przyjaciel Putina Arkadij Rotenberg zbuduje most na Krym

Objęty sankcjami Zachodu przyjaciel Putina Arkadij Rotenberg zbuduje most na Krym

Koncern Strojgazmontaż należący do oligarchy Arkadija Rotenberga, uznawanego za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina, został głównym wykonawcą mostu na Krym przez Cieśninę Kerczeńską. Stosowne rozporządzenie wydał premier Dmitrij Miedwiediew.

Objęty sankcjami Zachodu przyjaciel Putina Arkadij Rotenberg zbuduje most na Krym
Źródło zdjęć: © AFP | Alexander Kulebyakin/ Interpress

30.01.2015 | aktual.: 30.01.2015 17:51

63-letni Rotenberg jest wśród rosyjskich osobistości oficjalnych objętych sankcjami wizowymi i finansowymi Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej za wspieranie agresywnej polityki Kremla wobec Ukrainy.

Rotenberg to dawny sparingpartner Putina w judo. Dorobił się za rządów obecnego prezydenta ogromnego majątku. Wraz z bratem Borisem, także dawnym sparingpartnerem Putina w judo, kontroluje kilka koncernów budowlanych i banków. Bracia Rotenbergowie uczestniczyli w realizacji wartych 7 mld USD państwowych inwestycji związanych z ubiegłorocznymi zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi.

W marcu 2014 roku Putin polecił ministerstwu transportu zbudowanie mostu drogowo-kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który połączy zaanektowany Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w Kraju Krasnodarskim.

Studium wykonalności inwestycji wciąż nie jest gotowe, choć miało być opracowane do końca zeszłego roku. Koszt budowy 19-kilometrowego mostu wstępnie szacuje się na 228,3 mld rubli (3,32 mld dolarów). Początkowo most miał kosztować 1,4 mld USD. Przewiduje się, że jego budowa potrwa 3,5 roku - ma być oddany do użytku w grudniu 2018 roku.

Budowa mostu i całej infrastruktury po obu stronach Cieśniny Kerczeńskiej zostanie sfinansowana ze środków przyjętego przez rząd federalnego programu rozwoju Krymu i Sewastopola do 2020 roku.

Rotenberg zapewnił, że termin oddania mostu do użytku zostanie dotrzymany. Przekazał również, że planuje się, iż do budowy wykorzystane zostaną wyłącznie rosyjskie materiały i technologie. Nie wykluczył jednak, że w realizacji projektu uczestniczyć będą firmy z Turcji i Korei Południowej.

Most przez Cieśninę Kerczeńską miały wspólnie zbudować Rosja i Ukraina. Porozumienie w tej sprawie oba kraje zawarły w grudniu 2013 roku podczas wizyty ówczesnego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w Moskwie. Do wizyty tej doszło wkrótce po odstąpieniu przez ówczesny rząd w Kijowie od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, co w konsekwencji - w lutym 2014 roku - doprowadziło do odsunięcia Janukowycza od władzy.

Zobacz też: Gigantyczne korki przy wjeździe na Krym
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (215)