Obcokrajowcy na celowniku służb
Nie ma sygnałów o "podwyższonym zagrożeniu
atakami terrorystycznymi w Polsce" - mówił wczoraj Tadeusz
Matusiak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji po
posiedzeniu Rządowego Zespołu Reagowania Kryzysowego - pisze "Głos
Wielkopolski".
Nieoficjalnie mówi się o szczególnej opiece, jaką służby otoczyły niektóre osoby. "Na celowniku" znaleźli się przede wszystkim obcokrajowcy. Nie wiadomo jednak, kim dokładnie interesują się policjanci i funkcjonariusze ABW. Korzystamy z dostępnych prawem środków. Nieustannie monitorujemy sygnały dotyczące zagrożenia terrorystycznego i osób, które mogłyby stwarzać zagrożenie - mówi lakonicznie Dariusz Bogaczyk, rzecznik poznańskiej ABW.
A prawo pozwala służbom na wiele. Na zbieranie informacji o intymnym życiu poszczególnych osób oraz na nagrywanie ich w miejscach publicznych. Za zgodą sądu funkcjonariusze mogą podsłuchiwać i podglądać oraz czytać korespondencję. Pod lupą znajduje się także Internet i wysyłane przez nas e-maile. Aby zapobiec przestępstwu, funkcjonariusze posługują się czasami fałszywymi dokumentami. Wszystko po to, by utrudnić ich ewentualną identyfikację - wyjaśnia dziennik.
Dziennikarze gazety próbowali także zapytać muzułmanów mieszkających w Poznaniu, o ich obecną sytuację. Kontakt z nimi jest jednak bardzo trudny. Nie odpowiadają na maile, przez telefon nie chcą rozmawiać, a o spotkaniu nie ma co marzyć - informuje "Głos Wielkopolski". (PAP)