Obchody święta Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze
Poświęcenie przez metropolitę
częstochowskiego abp Stanisława Nowaka ostatniej części stacji
różańca św., otaczających jasnogórski plac, zainaugurowało w dniu
święta narodowego 3 Maja uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.
Na Jasnej Górze zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego kraju i kilkudziesięciu biskupów z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, metropolitą przemyskim abp. Józefem Michalikiem.
"Za szczególną opiekę Matki Boskiej dziękujemy dziś gdy przeżywamy jubileusz 350 lat od cudownej obrony klasztoru jasnogórskiego w czasie potopu szwedzkiego" - te słowa przesłania Ojca św. Jana Pawła II dołączone do złotych koron jakie przekazał dla Cudownego Obrazu i poświęcił w przeddzień swojej śmierci odczytał przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski.
"Proszę o odwagę dla odpowiedzialnych za przyszłość Polski, aby wpatrzeni w postać ojca Augustyna Kordeckiego potrafili bronić każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej" - napisał w przesłaniu Jan Paweł II. "Zawierzam naszą Ojczyznę, cały Kościół i siebie samego jej matczynej opiece - Totus Tuus" - podkreślił. Te poruszyły zebranych na jasnogórskich błoniach.
W swoim przesłaniu Jan Paweł II nawiązał do roli jaką w życiu kościoła i narodu polskiego odegrała Jasnogórska Matka Boska, jej cudowny wizerunek i wiara ludzi w jej nieograniczoną moc. Wspomniał cudowną obronę Jasnej Góry w czasach potopu szwedzkiego i wspaniałą postać jej obrońców, na czele z ówczesnym przeorem o. Kordeckim.
Na błoniach przed sanktuarium odprawiona została suma pontyfikalna, koncelebrowana, której przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski.
"Zanosimy do Matki Boskiej modły o mądrość, światło i sprawiedliwość, aby niezbywalne prawa ludzi były szanowane przez rządzących i rządzonych" - powiedział w homilii prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Prymas podkreślił, że w Konstytucji 3 Maja jest odniesienie do opatrzności, której uosobieniem jest Matka Boska. "Dzisiaj obchodzimy to święto jako kościelne i narodowe" - dodał.
Mówił, że wiele razy w przeszłości "prosiliśmy i byliśmy wysłuchani" i czynimy to nadal wskazując na "zaniedbania i grzechy w zakresie polityki, prasy i innych spraw publicznych".
Nawiązując do nauki Jana Pawła II kardynał cytował znane wszystkim papieskie słowa m.in. "Trzeba odnowić oblicze Ziemi, tej Ziemi". "Te słowa wspominamy i odnowiliśmy to oblicze, ale nie do końca. Musimy kontynuować realizacje słów naszego papieża" - zaznaczył.
Nawiązując do teczek znajdujących się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej pytał - czy tam jest cała prawda o człowieku. Na półkach w IPN są teczki płotek, ale rekiny dobrze się poukrywały - ocenił prymas.
Podczas uroczystości odnowiono Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.
Po południu na błoniach odbędzie się wielkie widowisko historyczne "Obrona Jasnej Góry 1655 - po 350 latach". Klasztor, jak przed wiekami, atakować będą żołnierze szwedzcy, nastąpi wymiana ognia z armat, muszkietów i pistoletów, a w końcu odwrót Szwedów. Nad przebiegiem widowiska czuwać będzie o. ppłk Jan Golonka, kapelan twierdzy Jasna Góra.
Program uroczystości przewiduje też procesję Eucharystyczną po Wałach, mszę św. na Szczycie, Apel Jasnogórski z udziałem żołnierzy z Tarnowskich Gór i Lublińca i salut z armat na wiwat Wielkiego Jubileuszu.
Uroczystości zakończy nabożeństwo patriotyczno-religijne na bastionie św. Rocha z udziałem Bractwa Kurkowego.