PolskaObchody święta Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze

Obchody święta Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze

Poświęcenie przez metropolitę
częstochowskiego abp Stanisława Nowaka ostatniej części stacji
różańca św., otaczających jasnogórski plac, zainaugurowało w dniu
święta narodowego 3 Maja uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.

Na Jasnej Górze zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego kraju i kilkudziesięciu biskupów z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, metropolitą przemyskim abp. Józefem Michalikiem.

"Za szczególną opiekę Matki Boskiej dziękujemy dziś gdy przeżywamy jubileusz 350 lat od cudownej obrony klasztoru jasnogórskiego w czasie potopu szwedzkiego" - te słowa przesłania Ojca św. Jana Pawła II dołączone do złotych koron jakie przekazał dla Cudownego Obrazu i poświęcił w przeddzień swojej śmierci odczytał przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski.

"Proszę o odwagę dla odpowiedzialnych za przyszłość Polski, aby wpatrzeni w postać ojca Augustyna Kordeckiego potrafili bronić każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej" - napisał w przesłaniu Jan Paweł II. "Zawierzam naszą Ojczyznę, cały Kościół i siebie samego jej matczynej opiece - Totus Tuus" - podkreślił. Te poruszyły zebranych na jasnogórskich błoniach.

W swoim przesłaniu Jan Paweł II nawiązał do roli jaką w życiu kościoła i narodu polskiego odegrała Jasnogórska Matka Boska, jej cudowny wizerunek i wiara ludzi w jej nieograniczoną moc. Wspomniał cudowną obronę Jasnej Góry w czasach potopu szwedzkiego i wspaniałą postać jej obrońców, na czele z ówczesnym przeorem o. Kordeckim.

Na błoniach przed sanktuarium odprawiona została suma pontyfikalna, koncelebrowana, której przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski.

"Zanosimy do Matki Boskiej modły o mądrość, światło i sprawiedliwość, aby niezbywalne prawa ludzi były szanowane przez rządzących i rządzonych" - powiedział w homilii prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Prymas podkreślił, że w Konstytucji 3 Maja jest odniesienie do opatrzności, której uosobieniem jest Matka Boska. "Dzisiaj obchodzimy to święto jako kościelne i narodowe" - dodał.

Mówił, że wiele razy w przeszłości "prosiliśmy i byliśmy wysłuchani" i czynimy to nadal wskazując na "zaniedbania i grzechy w zakresie polityki, prasy i innych spraw publicznych".

Nawiązując do nauki Jana Pawła II kardynał cytował znane wszystkim papieskie słowa m.in. "Trzeba odnowić oblicze Ziemi, tej Ziemi". "Te słowa wspominamy i odnowiliśmy to oblicze, ale nie do końca. Musimy kontynuować realizacje słów naszego papieża" - zaznaczył.

Nawiązując do teczek znajdujących się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej pytał - czy tam jest cała prawda o człowieku. Na półkach w IPN są teczki płotek, ale rekiny dobrze się poukrywały - ocenił prymas.

Podczas uroczystości odnowiono Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.

Po południu na błoniach odbędzie się wielkie widowisko historyczne "Obrona Jasnej Góry 1655 - po 350 latach". Klasztor, jak przed wiekami, atakować będą żołnierze szwedzcy, nastąpi wymiana ognia z armat, muszkietów i pistoletów, a w końcu odwrót Szwedów. Nad przebiegiem widowiska czuwać będzie o. ppłk Jan Golonka, kapelan twierdzy Jasna Góra.

Program uroczystości przewiduje też procesję Eucharystyczną po Wałach, mszę św. na Szczycie, Apel Jasnogórski z udziałem żołnierzy z Tarnowskich Gór i Lublińca i salut z armat na wiwat Wielkiego Jubileuszu.

Uroczystości zakończy nabożeństwo patriotyczno-religijne na bastionie św. Rocha z udziałem Bractwa Kurkowego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)