Trwa ładowanie...
d3ix5dd
03-05-2010 15:15

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Trójmieście

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana III Sobieskiego uczczono w Gdańsku 219. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Bazylice Mariackiej odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, koncelebrowana przez abp Sławoja Leszka Głódzia.

d3ix5dd
d3ix5dd

Uroczystości pod pomnikiem Jana III Sobieskiego rozpoczęły się minutą ciszy; zebrani uczcili w ten sposób pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Do tego tragicznego wydarzenia nawiązał też w przemówieniu wojewoda pomorski, Roman Zaborowski.

- W swojej historii naród polski niejednokrotnie dawał dowód, że w momentach szczególnych potrafi się zjednoczyć i mówić jednym głosem w kwestiach dla kraju najważniejszych - mówił wojewoda, zaznaczając, że tak było zarówno przy uchwalaniu Konstytucji 3 Maja, jak i po katastrofie 10 kwietnia br.

- Dramat smoleńskiej katastrofy unaocznił nam, jak wielka jest idea wspólnoty w naszym społeczeństwie - mówił wojewoda, dodając, że ostatnie tygodnie były wielkim egzaminem, który zdaliśmy jako Polacy, ale zdała go też nasza konstytucja.

Obchodom pod pomnikiem Jana III Sobieskiego towarzyszyła kompania honorowa 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego, posterunki honorowe pomorskich służb mundurowych oraz orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

d3ix5dd

Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele administracji państwowej i samorządów oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych znajdujących się na terenie Trójmiasta.

W Bazylice Mariackiej została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Nabożeństwo koncelebrował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W homilii metropolita także nawiązał do niedawnej katastrofy. Powiedział, że sprawiła ona m.in., iż "pojęcia, które prawie wyszły z obiegu: ojczyzna, struktury państwa, patriotyzm, zabrzmiały na nowo nie abstrakcyjnie, ale autentycznie".

Metropolita mówił o pochowanym w Bazylice b. marszałku sejmu, Macieju Płażyńskim, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Zauważył, że 3 maja obchodzony jest także Dzień Emigranta Polskiego, a marszałek pragnął, aby sprowadzono do Polski "przynajmniej część naszych rodaków zamieszkujących daleki Kazachstan czy Uzbekistan". - To miało być jego zadanie po powrocie z Katynia. Nie wiem, czy będzie zrealizowane - dodał abp Głódź.

Mówiąc o Konstytucji 3 Maja metropolita podkreślił, że pozwalała ona, nawet w czasie rozbiorów, zespalać z sobą Polaków. - Niech to święto pomoże nam wciąż widzieć przed oczyma także ludzi samotnych, biednych, bezrobotnych, pozbawionych szans - mówił abp Głódź, dodając, że Konstytucja 3 Maja nie była doskonała, ale "bratała różne stany, o żadnym z nich nie zapominając".

d3ix5dd

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzono także w Sopocie i w Gdyni. W Gdyni mszę św. w intencji ojczyzny odprawiono rano w kościele NMP przy ul. Świętojańskiej. Po nabożeństwie odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. O godz. 8.00, zgodnie z marynarskim ceremoniałem, wszystkie okręty w polskich portach podniosły wielką galę banderową.

W Sopocie urządzono m.in. przegląd orkiestr dętych, które grały, maszerując ul. Bohaterów Monte Cassino. Wieczorem w kościele św. Jerzego odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny oraz złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy AK.

d3ix5dd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ix5dd
Więcej tematów