Trwa ładowanie...
dzgjski
polska

Obchody ku czci patrona Polski świętego Wojciecha

Wieczorne nieszpory w Gnieźnie rozpoczęły doroczne obchody ku czci patrona Polski świętego Wojciecha. Tłumy wiernych, z prymasem, kardynałami i arcybiskupami, w procesji towarzyszyły potem srebrnemu relikwiarzowi z prochami męczennika. W mieście biły w tym czasiey wszystkie dzwony.

Share
dzgjski

Metropolita gdański arcypiskup Tadeusz Gocłowski w słowie bożym przypomniał, że święty Wojciech został wypędzony z rodzinnej Pragi za przypominanie przykazań bożych. Arcybiskup Gocłowski mówił, że zadaniem chrześcijan w naszym kraju jest utwierdzanie zadań kościoła, za które zginął święty Wojciech.

Po nieszporach ulicami Gniezna ruszyła procesja z niesionymi w srebrnej trumnie relikwiami świętego. Wśród kilku tysięcy osób byli kardynałowie i biskupi z Czech i Niemiec oraz prymas Polski.

Relikwie świętego Wojciecha z kościoła św. Michała wrócą na przykatedralny plac podczas niedzielnej procesji.

O godzinie 10.15 przy katedrze rozpocznie się odpustowa suma. Po niej nuncjusz apostolski nałoży krzyże misyjne około 30 duchownym i świeckim, którzy wyruszają z Polski krzewić Ewangelię w różnych stronach świata.

Uroczystości odpustowe w Gnieźnie zakończą w niedzielne popołudnie (o 16.00) drugie nieszpory w katedrze. Po nabożeństwie tradycyjnie Prymas Polski i arcybiskup gnieźnieński udzielą błogosławieństwa dzieciom.

dzgjski

Podziel się opinią

Share
dzgjski
dzgjski
Więcej tematów