PolskaObchody 88. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Obchody 88. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Poznaniacy oddali hołd uczestnikom Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody 88. rocznicy zrywu rozpoczęły się w Poznaniu od złożenia kwiatów na mogile pierwszego dowódcy powstania - generała Stanisława Taczaka.

27.12.2006 | aktual.: 27.12.2006 10:05

Po mszy w farze uczestnicy obchodów przejdą przez centrum Poznania. W miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty. Pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbędą się główne uroczystości i apel poległych. O godzinie 18 w auli uniwersyteckiej odbędzie się uroczysty koncert pieśni i muzyki patriotycznej.

Powstanie Wielkopolskie było jedynym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły w 1918 roku do Polski. Było to jedno z dwóch powstań wielkopolskich (pierwsze z 1806 roku).

Wielkopolska dzięki zwycięstwu Powstania Wielkopolskiego wniosła do odrodzonej Rzeczypospolitej rdzenie polskie ziemie z wysoko rozwiniętą gospodarką, nowoczesnym przemysłem rolno-spożywczym, wydajnym rolnictwem i prężnym handlem, ponad 75 tys. armię jednolicie umundurowaną, wyszkoloną i wyposażoną i sprzęt wojskowy zdobyty w walkach z zaborcą. Ofiarowali też znaczne kwoty pieniężne do Krajowej Kasy Pożyczkowej, które później istotnie zasiliły Bank Polski.

Powstanie ogarnęło teren liczący około 25.000 km kwadratowych, na którym żyło 1.800.000 ludności. W szczytowym momencie działań armia powstańcza liczyła 72.000 dobrze wyposażonych żołnierzy.

Wybuch powstania związany był z przyjazdem do Poznania Ignacego Paderewskiego, pianisty, kompozytora i polityka, przedstawiciela Narodowego Komitetu Polskiego w Paryżu. Jego przemówienie wygłoszone w mieście będącym jeszcze pod panowaniem pruskim, było iskrą zapalną powstania, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Walki toczyły się jeszcze w styczniu 1919 roku. Do połowy tego miesiąca powstańcy wyzwolili niemal całą Wielkopolskę.

Za koniec powstania wielkopolskiego historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku. Traktat w Wersalu podpisany 28 czerwca 1919 roku przyznał Polsce niemal całe Poznańskie i w ten sposób uznał sukces Powstania Wielkopolskiego.

Dowódcami powstania byli: gen. Stanisław Taczak do 15 stycznia 1919 roku, a później gen. Józef Dowbór-Muśnicki.

Wielkopolska już przygotowuje się do 90. rocznicy wybuchu powstania. Za dwa lata obchody mają mieć charakter ogólnopaństwowy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)