Obchody 86. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
Inscenizacja przyjazdu na dworzec główny
Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęły się w
Poznaniu obchody 86. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Przyjazd Paderewskiego do Poznania w 1918 roku zapoczątkował to powstanie.
O godzinie 16-tej pociąg specjalny ciągnięty przez parowóz wjechał na poznański dworzec. Wysiadł z niego aktor amator odgrywający rolę Paderewskiego.
Po przejściu wśród witających go flagami narodowymi i pochodniami mieszkańców miasta Paderewski wysłuchał w holu dworca koncertu pieśni patriotycznych i kolęd w wykonaniu organizatorów happeningu - Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego.
"Przyjazdu Paderewskiego do Poznania nie da się przecenić w kontekście Powstania Wielkopolskiego. Dzięki temu nastroje patriotyczne wśród Polaków znacznie wzrosły, a i wizyta ta przyśpieszyła wybuch Powstania, które początkowo było planowane na początku stycznia" - powiedział w niedzielę PAP historyk prof. Lech Trzeciakowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w poniedziałek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś w każdej niemal wielkopolskiej miejscowości znajdują się tablice upamiętniające walki. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.
Wielkopolskę włączono ostatecznie do Polski po podpisaniu w czerwcu 1919 roku traktatu wersalskiego. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 roku.