Obchody 69. rocznicy wkroczenia Rosjan do Polski
69 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.
Warszawa Przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie w Warszawie odbędą się główne uroczystości upamiętniające 69 rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
O godz. 17.00 zostanie odprawiona modlitwa ekumeniczna. Zebrani będą modlić się w obrządku katolickim, prawosławnym, ewangelickim i żydowskim.
Po apelu poległych uczestnicy uroczystości przejdą do Katedry Polowej Wojska Polskiego gdzie o godz.18.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Polaków poległych w obronie granic Rzeczpospolitej, zmarłych i zamordowanych przez Związek Radziecki.
Poznań
Uroczysta msza święta, marsz pamięci ulicami miasta oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru - to główne punkty poznańskiej uroczystości, upamiętniającej 69. rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do Polski.
Obchody rozpocznie o godz 16.00 msza święta w kościele ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Marsz, w którym wezmą udział Wojewoda Wielkopolski oraz przedstawiciele władz miasta, ruszy spod Pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Uroczystości zakończą się o godz 18.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.
W związku z rocznicą Prezydent Miasta Poznania i Wojewoda Wielkopolski zwrócili się do mieszkańców o wywieszenie flag państwowych oraz o liczny udział w uroczystościach.
Tablica upamiętniająca mieszkańców, którzy zginęli w Katyniu, zostanie odsłonięta również w Opalenicy pod Poznaniem. W uroczystości, obok władz miasta i województwa, wezmą udział: konsul Federacji Rosyjskiej i konsul Republiki Federalnej Niemiec.
Uroczystość, zorganizowaną w 69. rocznicę napaści Związku radzieckiego na Polskę, rozpocznie o godzinie 10 msza w kościele świętego Mateusza w Opalenicy. Po nabożeństwie zaproszeni goście i młodzież przejdą pod ścianę pamięci. Tam zostanie odsłonięta tablica, poświęcona opalenickim ofiarom mordu katyńskiego.
Kolejnym punktem obchodów rocznicowych będzie sesja popularnonaukowa, zorganizowana przez uczniów miejscowego liceum wspólnie z ich rówieśnikami z Niemiec i Kaliningradu. Jej hasło to "Radź się przeszłości, kieruj się teraźniejszością, patrz w przyszłość". Szkoły współpracują w ramach europejskiego projektu edukacyjnego. Białystok
O godzinie 10.00 w Białymstoku prezydent miasta, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz kombatanci złożą kwiaty pod Grobem - Pomnikiem Nieznanego Sybiraka przy kościele Ducha Świętego.
Następnie przejadą pod Pomnik Mordu Katyńskiego przy Rondzie Katyńskim w Parku Zwierzynieckim. Z kolei w południe w Czytelni Głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ulicy Kilińskiego odbędzie się spotkanie połączone z wykładem historyka, doktora Rafała Wnuka - Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Referat zatytułowany będzie "Za pierwszego Sowieta. Polska konspiracja na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.
O godzinie 19.00 w Bazylice Katedralnej w Białymstoku odbędzie się koncert pamięci zatytułowany Modlitwa Ludzi Wolnych. Suwalski Chór Kameralny, Orkiestra Viva Musica i Małgorzata Trojanowska wykonają Oratorium "Zapiski Więzienne" Tadeusza Trojanowskiego. Recytować będzie Dariusz Szada Borzyszkowski.
17 września 1939 roku o 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski pod pretekstem obrony ludności ukraińskiej białoruskiej przed Niemcami wobec "rozpadu państwa polskiego".
Było to skutkiem tajnego porozumienia Niemców z Sowietami zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow. Umowa przewidywała podział strefy wpływów Niemiec i ZSRR. Na obszarze Polski strefa ta przebiegała wzdłuż linii Narwi, Wisły i Sanu.
Rząd II Rzeczypospolitej opuścił granice Polski późnym wieczorem 17 września, po otrzymaniu wiadomości o wkroczeniu Armii Czerwonej i potwierdzeniu informacji o zbliżaniu się sowieckich oddziałów pancernych.
W konsekwencji do niewoli trafiło ok. 15 tys. oficerów, którzy zostali wywiezieni przez Sowietów do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zostali oni rozstrzelani przez NKWD w Katyniu, Charkowie oraz Twerze, a pochowani w Miednoje.
Od momentu uderzenia na Polskę Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i ludność cywilną. Z najeźdźcą walczyło 25 batalionów Korpusu Obrony Pogranicza. Polskie ugrupowania stoczyły ponad 40 potyczek i dwie większe bitwy. Do cięższych starć doszło pod Wilnem, Grodnem i Białymstokiem.