Trwa ładowanie...
24-08-2005 12:20

Obchody 25-lecia "Solidarności" w stolicy

Międzynarodowa konferencja "Od Solidarności
do wolności", wystawy, widowisko na Placu Teatralnym, gala w
Teatrze Wielkim, festyn rodzinny oraz msza święta - to główne
uroczystości obchodów 25-lecia powstania NSZZ "Solidarność" i
Podpisania Porozumień Sierpniowych, które na przełomie sierpnia i
września odbędą się w Warszawie. W stolicy ma także powstać
biblioteka poświęcona "Solidarności".

Obchody 25-lecia "Solidarności" w stolicyŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2kmoff
d2kmoff

Nie chcemy, jako Warszawa, konkurować z Gdańskiem, bo wtedy (w Sierpniu '80) tam było centrum wydarzeń - podkreślił na konferencji prasowej prezydent stolicy Lech Kaczyński. Konferencja poświęcona była stołecznym uroczystościom jubileuszu "S", które miasto współorganizuje m.in. z NSZZ "S" Regionu Mazowsze.

Dlatego, jak podkreślał Kaczyński, to w Gdańsku organizowane są główne obchody postania "Solidarności" i tam też mogłoby powstać muzeum Solidarności na skalę stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego. Do powołania takiej placówki Gdańsk ma tytuł - mówił prezydent. W Warszawie natomiast powstanie biblioteka poświęcona "Solidarności".

Według prezesa Instytutu Lecha Wałęsy Piotra Gulczyńskiego, biblioteka, która miałaby w przyszłym roku powstać w Warszawie pod patronatem Lecha Kaczyńskiego i Lecha Wałęsy, zajmowałaby się m.in. studiami nad "Solidarnością" i pojęciem nowoczesnego patriotyzmu. Gulczyński ma nadzieję, że list intencyjny w tej sprawie zostanie podpisany w najbliższym czasie.

Pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. obchodów 25-lecia powstania "Solidarności" Ryszard Schnepf poinformował, że lista gości na obchody zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku, jest już zamknięta. Udział w sesji specjalnej konferencji "Od wolności do Solidarności", która odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku potwierdziło 29 zagranicznych delegacji, na szczeblu prezydenta i premiera.

d2kmoff

Schnepf podkreślił, że z krajów postkomunistycznych przyjeżdżają wszyscy prezydenci i premierzy. Będą też premierzy: Finlandii, Holandii, Szwecji; delegacje reprezentujące kongres USA, Parlament Europejski oraz Senat Kanady. Specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie b. sekretarz stanu James Baker. Do Warszawy - 30 sierpnia - przyleci na pewno przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Ta znakomita reprezentacja, która zawita do Gdańska (...) świadczy o tym, że polski sierpień jest pamiętany, że rola Solidarności w przemianach w Europie (...) jest uznana - ocenił ambasador.

Schnepf zaprezentował również specjalny medal na 25-lecie "S", który za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych dostaną - jak mówił - osobistości, intelektualiści, dziennikarze, ale także zwykli ludzie, którzy przed 25 laty nie zawahali się nieść pomocy polskiej opozycji, "Solidarności, społeczeństwu polskiemu. Medal zaprojektowała Dobrochna Surajewska, a Mennica Polska wykonała ich w sumie 3 600; z czego 500 zostanie przyznanych zagranicznym osobistościom.

Większość uroczystości jubileuszowych "S" transmitować będzie telewizja, m.in. koncert Jean Michela Jarre'a, który odbędzie się w gdańskiej stoczni w najbliższy piątek. Rzecznik TVP Jarosław Szczepański poinformował, że transmitowane będą także m.in. koncerty z Placu Teatralnego w Warszawie 29 sierpnia, z Hali Oliwii w Gdańsku "Honor jest Wasz Solidarni" 30 sierpnia oraz główne uroczystości 31 sierpnia na Placu Solidarności w Gdańsku.

d2kmoff

W Warszawie imprezy jubileuszowe potrwają kilka dni. 29 sierpnia na Placu Teatralnym o godz. 20.00 rozpocznie się widowisko multimedialne, w którym wystąpią m.in. Krystyna Janda, Jan Pietrzak, Perfekt, T.Love. Dwa dni później, także na Placu Teatralnym na telebimach transmitowane będą główne uroczystości z Gdańska. 2 września miasto zaplanowało koncert w Teatrze Wielkim. Obecne będą m.in. osoby, które tworzyły na Mazowszu "Solidarność"; przewidziano wręczenie im okolicznościowych medali.

Dzień później, na Podzamczu odbędzie się wielogodzinny festyn rodzinny pt. "Integracyjne spotkanie - 25 lat Solidarności". Zaplanowano występy artystyczne, konkursy i zabawy dla dzieci, a wieczorem mszę św. i apel jasnogórski w intencji Jana Pawła II.

4 września w kościele św. Stanisława Kostki koncelebrowana będzie uroczysta msza św. Po nabożeństwie przewidziany jest koncert, który zakończy obchody 25-lecia "Solidarności" w stolicy.

d2kmoff

W Muzeum Narodowym od 28 sierpnia do 19 września będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Solidarność-początek drogi. Sierpień 1980-grudzień 1981", którą współorganizuje Polska Agencja Prasowa. Na wystawę złożą się fotografie z archiwów Centralnej Agencji Fotograficznej, która obecnie jest częścią PAP. Wśród zdjęć znajdą się m.in. niepublikowane lub mało znane fotografie, zatrzymane przed ćwierćwieczem przez cenzurę, pokazujące strajki sierpniowe, negocjacje strajkujących ze stroną rządową, podpisanie porozumień, utworzenie "Solidarności" i działalność związku w okresie od podpisania porozumień do wprowadzenia stanu wojennego. Zaprezentowanych zostanie blisko 300 fotogramów.

Pod koniec sierpnia w Alejach Ujazdowskich, przy parkanie Parku Ujazdowskiego będzie można oglądać wystawę "Polska na pierwszej stronie 1979-1989". Wystawa będzie prezentować historię Polski w oparciu o pierwsze strony największych gazet i tygodników europejskich oraz amerykańskich.

d2kmoff
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kmoff
Więcej tematów