Obchody 25‑lecia "Solidarności" w Radomiu
Nie byłoby NSZZ "Solidarność" bez papieża Jana
Pawła II, a Sierpnia'80 bez wystąpień radomskich robotników w
czerwcu 1976 roku - mówili uczestnicy obchodów 25.
rocznicy powstania związku zorganizowanych w Szydłowcu
(Mazowieckie) przez NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska.
Nie byłoby "Solidarności" i związanych z nią przemian, gdyby nie inspiracja i opieka duchowa, jaką otaczał nas Jan Paweł II. On natchnął nas wiarą w moc ducha i dał nam sił do walki - powiedział do zebranych na Wielkim Rynku przewodniczący radomskiej "Solidarności", Zdzisław Maszkiewicz.
Dodał, że nowym wyzwaniem dla związku jest teraz znalezienie skutecznej metody na obronę godności pracowników w liberalnej, wolnorynkowej gospodarce. Pod hasłem: "W Polsce nie ma ludzi niepotrzebnych" walczymy o rozwiązania emerytalne, tworzymy atmosferę społecznego potępienia dla niepłacenia za pracę. Pokazujemy jasno, że liberalizacja Kodeksu pracy wcale nie sprzyja większemu zatrudnieniu - mówił Maszkiewicz.
Podczas mszy świętej w kościele św. Zygmunta jezuita ojciec Hubert Czuma mówił, że "Solidarność" to wielkie dzieło Boże. Apelował do wiernych o modlitwę, aby dobrze wybrali w nadchodzących wyborach parlamentarnych i prezydenckich.
Ufajmy Panu Bogu tak jak ufali Ci, którzy w sierpniu 1980 r. zamknęli się w Stoczni Gdańskiej i nie wiedzieli, co będzie, ale wiedzieli jedno - że muszą się trzymać tego, co sobie zaplanowali. No i wyszło im wspaniale. Nie tylko im, "Solidarności" i Polsce, ale i Europie i światu, przeszli do historii - powiedział w homilii o.Czuma.
Były przewodniczący "Solidarności", Marian Krzaklewski dziękował za radomski Czerwiec'76. Jego zdaniem, bez wystąpień robotników w Radomiu nie byłoby wydarzeń Sierpnia'80.
Musimy przypomnieć w tym miejscu, w Szydłowcu, że bez 1976 roku w Radomiu, bez protestu radomskiego, bez wniosków jakie wyciągnęliśmy z tego protestu, bez tego impulsu mądrości a równocześnie oceny, tego co się stało, nie byłoby także na pewno wydarzeń sierpniowych i za to w imieniu komisji krajowej "Solidarności" i osobistym, szczerze dziękuję - mówił Krzaklewski na zamku w Szydłowcu.
W uroczystościach brali udział także m.in. były premier, eurodeputowany Jerzy Buzek i była marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. Na zamku odbyły się koncerty i występy słowno- muzyczne. Wieczorem bractwa rycerskie z Bytowa, Płocka, Opola, Grójca i Radomia przedstawią inscenizację bitwy. Zaplanowano także dwa turnieje o miecze: przewodniczącego radomskiej "Solidarności" oraz burmistrza i Rady Miasta Szydłowca.