Trwa ładowanie...
d3i4rxh
31-08-2004 22:00

Obchody 24. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

24. rocznicę podpisania Porozumień
Sierpniowych obchodzono we wtorek w kraju. Z tej okazji władze
Gdańska w porozumieniu z władzami województwa pomorskiego, NSZZ
"Solidarność" i Fundacji Centrum "Solidarności" wystąpiły do Sejmu
o ustanowienie 31 sierpnia świętem państwowym.

d3i4rxh
d3i4rxh

Obchody w Gdańsku zakończyła msza w Bazylice pw. św. Brygidy i manifestacja przed pomnikiem Poległych Stoczniowców, gdzie kwiaty złożył premier Marek Belka. Wcześniej w Gdańsku odbyła się konferencja popularno-naukowa nt. powstania i działalności opozycji demokratycznej w Polsce.

Wniosek o ustanowienie dnia podpisania Porozumień Sierpniowych świętem państwowym - Dniem Solidarności i Wolności trafił już do marszałka Sejmu. Wnioskodawcy poinformowali o tym na konferencji prasowej w historycznej sali BHP, gdzie 24 lata temu podpisano Porozumienia. Liczą oni na szybkie decyzje Sejmu w tej w sprawie.

Chodzi o to, by obchody 25. rocznicy Sierpnia'80 można było przygotowywać jak najszybciej w formule święta państwowego - powiedział jeden z wnioskodawców Bogdan Lis, prezes Fundacji Centrum "Solidarności", a zarazem jeden z sygnatariuszy Porozumień.

Mszę świętą w kościele św. Brygidy koncelebrował arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Obecni na niej byli prezydent Lech Wałęsa, były przewodniczący "Solidarności" Marian Krzaklewski i obecny szef związku Janusz Śniadek. Wspominamy z jednej strony zdeterminowaną postawę ludzi pracy w obronie godności własnej i swoich braci, z drugiej - bezkrwawą walkę o wolność narodu własnego i innych narodów zniewolonych przez totalitarny system - mówił podczas kazania abp Gocłowski.

d3i4rxh

Rocznicę porozumień sierpniowych obchodzono też we wtorek we Wrocławiu. Po porannej mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do zajezdni tramwajowej przy ul. Grabiszyńskiej, skąd 24 lata temu wychodziły robotnicze manifestacje. Przy zajezdni ustawiono tablicę upamiętniającą utworzenie "Solidarności" na Dolnym Śląsku. Na kamiennej tablicy widnieje też 21 postulatów związkowców ze Stoczni Gdańskiej.

Na Jasnej Górze, z okazji rocznicy, otwarto wystawę, na której zgromadzono fotografie ks. Jerzego Popiełuszki - inicjatora Pielgrzymek Ludzi Pracy oraz transparenty przyniesione do sanktuarium przez ich uczestników w latach 80. Zdjęcia, pochodzące głównie ze zbiorów prywatnych, ukazują legendarnego kapelana "Solidarności" m.in. podczas jego kazań do robotników, gromadzących tysiące osób. Wystawa czynna będzie do 19 września. Upamiętnia ona też 20 rocznicę śmierci ks. Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 19 października 1984 r.

31 sierpnia 1980 r. wicepremier Mieczysław Jagielski i Lech Wałęsa podpisali porozumienie w Stoczni Gdańskiej. Uroczystość ta była na żywo transmitowana w TVP i Polskim Radiu. W pierwszym punkcie uzgodniono powstanie "niezależnych i samorządnych" związków zawodowych. W porozumieniu znalazły się też m.in. prawo do strajków, gwarancja wypuszczenia więźniów politycznych i ograniczenia cenzury. Do podpisania porozumień doszło po trwającym dwa tygodnie strajku w Stoczni Gdańskiej, który rozszerzył się na wiele zakładów w całej Polsce. Międzyzakładowe Komitety Strajkowe utworzono też w Szczecinie i Jastrzębiu. Z każdym z nich odpowiednie delegacje rządowe podpisały oddzielne porozumienia - 30 sierpnia z MKS w Szczecinie, 3 września z MKS w Jastrzębiu.

d3i4rxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i4rxh
Więcej tematów