Obchody 142. rocznicy wybuchu powstania styczniowego
Złożeniem kwiatów na stokach Cytadeli
Warszawskiej i modlitwą uczczono wieczorem w stolicy 142.
rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Blisko 30 osób modliło się przed pomnikiem Romualda Traugutta, w miejscu stracenia członków Rządu Narodowego. Modlitwę w intencji uczestników powstania i tych, którzy ten zryw wspierali, odmówił przewodniczący duszpasterzy Polski Walczącej ks. prałat Wacław Karłowicz oraz ksiądz Wiesław Kwiecień.
W czasie uroczystości na pomniku rozsypano poświęconą ziemię m.in. z Katynia, Wołynia, Miednoje, Charkowa oraz pól bitewnych Normandii.
W ten symboliczny sposób łączymy w jedno trud i dramat Polaków. Jesteśmy tu, by wspominać, celebrować. Każdy zapalony tu znicz, każdy kwiat to dowód naszej pamięci. Ta mogiła jest symbolem dla Warszawy, jej bohaterowie zasługują na naszą wdzięczność - powiedział prezes Kręgu Pamięci Narodowej Stefan Melak.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Armii Krajowej, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Kręgu Pamięci Narodowej oraz harcerze.
Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Sześć tysięcy powstańców zaatakowało rosyjskie placówki i garnizony w Królestwie Polskim. Zryw spowodowany był nasilaniem się rosyjskiego ucisku wobec Polaków, a bezpośrednim bodźcem do wybuchu była tzw. branka - pobór do wojska zarządzony przez władze rosyjskie.
Walki toczyły się przez cały 1864 rok. Wielkim ciosem dla powstania było aresztowanie w kwietniu 1864 r. Romualda Traugutta i jego najbliższych współpracowników. Stracono ich na stokach Cytadeli 5 sierpnia tego samego roku. Po śmierci Traugutta powstanie załamało się. Walki wygasały stopniowo; ostatnie oddziały partyzanckie walczyły jeszcze w 1865 r.