Polska uzyskała status pełnoprawnego członka Paktu Stabilności dla Europy Południowo-Wschodniej 29 listopada br., ale już od dawna uczestniczy w wielu jego działaniach. W dniach 6-8 grudnia w Rzeszowie odbędzie się konferencja: Seminarium na temat polskich doświadczeń w rozwijaniu współpracy transgranicznej, organizowane w ramach Paktu Stabilności dla Europy Południowo-Wschodniej - poinformowała Wirtualną Polskę Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.
W konferencji udział weźmie około 130 przedstawicieli krajów Europy Południowo-Wschodniej oraz przedstawiciele 14 działających w Polsce euroregionów, przedstawiciele Rady Europy i organizacji UE oraz dyplomaci.
Polska od początku lat dziewięćdziesiątych bardzo aktywnie rozwija współpracę transgraniczną, jako jedną z form współpracy międzynarodowej. Jako pierwsze państwo w Europie, Polska zawarła umowy międzyrządowe o wspieraniu rozwoju współpracy transgranicznej i międzyregionalnej ze wszystkimi swoimi sąsiadami oraz powołał międzyrządowe struktury koordynujące rozwój tej współpracy. Na polskich obszarach przygranicznych funkcjonuje obecnie 14 euroregionów, stanowiących zinstytucjonalizowaną formę współpracy przygranicznych jednostek samorządu i władz terytorialnych. Współpraca w tej postaci jest rozwijana ze wszystkimi sąsiadami.
Uczestnicy konferencji szukać będą odpowiedzi na pytanie: Czy polskie doświadczenia w dziedzinie współpracy transgranicznej, jako jednego z najskuteczniejszych instrumentów przełamywania sprzeczności i napięć międzyetnicznych oraz budowy wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa po obu stronach granic, mogą zostać wykorzystane w osiągnięciu stabilności życia społecznego i politycznego w krajach regionu bałkańskiego?
Organizatorem konferencji jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, gospodarzem Rzeszowski Ośrodek Samorządu Terytorialnego FRDL. Nad merytoryczną stroną czuwa powołany niedawno w ramach Fundacji Polski Instytut Demokracji Lokalnej (PILD - Polish Institute for Local Democracy), a finansowego wsparcia udzielają Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce. (aka)