Trwa ładowanie...
10-06-2008 15:55

O czym rozmawiał Tusk z premierem Luksemburga?

O projekcie wschodniego wymiaru polityki sąsiedztwa UE, Traktacie Lizbońskim i najbliższym szczycie UE rozmawiali w Warszawie premierzy Polski i Luksemburga Donald Tusk i Jean-Claud Juncker.

O czym rozmawiał Tusk z premierem Luksemburga?Źródło: PAP
d2rlg8l
d2rlg8l

Tusk powiedział na wspólnej z Junckerem konferencji prasowej, że otrzymał od swojego gościa pozytywne recenzje polsko-szwedzkiego projektu wschodniego wymiaru polityki sąsiedztwa UE.

Z wielką radością przyjąłem bardzo pozytywne recenzje tego projektu i słowa premiera Luksemburga, że będzie nasz wspierał w czasie Rady Europejskiej - powiedział polski premier.

Juncker mówił zaś: W Polsce czuję się w środku Europy i w środku historii, dlatego nie powinno dziwić, że z takim entuzjazmem przyjąłem polski plan dotyczący wymiaru wschodniego.

(...) Ci którzy w Europie Zachodniej nie przywiązują wystarczającej wagi do spraw związanych z Europą Wschodnią niewątpliwie popełniają duży błąd. Mój rząd będzie z pełnym zaangażowaniem popierał propozycji zgłoszone przez Polskę - oświadczył premier Luksemburga.

d2rlg8l

Projekt przewiduje stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym i eksperckim - z Białorusią. Wschodnie Partnerstwo ma się opierać na istniejącej Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, a więc centralną rolę będzie odgrywać w nim Komisja Europejska.

Chcielibyśmy aby te szczegółowe propozycje, które zawarliśmy w naszym wstępnym dokumencie stały się rekomendacją dla Komisji Europejskiej, kiedy będziemy już mieli do czynienia z konkretnymi działaniami. (...) Jestem bardzo zadowolony bo jesteśmy dzisiaj bliscy finału jeśli chodzi o zrozumienie tej naszej idei wśród państw członkowskich - mówił Tusk.

Stwierdził też, że razem z Junckerem są umiarkowanymi optymistami - jeśli chodzi o wynik referendum w Irlandii w sprawie przyjęcia Traktatu Lizbońskiego. Na efekty referendum będziemy czekali obaj z dużym zainteresowaniem i napięciem - podkreślił premier.

Wynik referendum będzie w dużej mierze zależał od frekwencji. Jeśli będzie bliska 50%, traktat ma szanse na przyjęcie. Ostatnie dni pokazują, że zwolennicy i przeciwnicy traktatu idą w sondażach łeb w łeb. W niedzielnej ankiecie 42% badanych zagłosowałoby "tak", a 39% - "nie".

d2rlg8l

Juncker podkreślił, że ma nadzieję, że naród irlandzki wypowie się na "tak" podczas referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Traktat Lizboński jest dobry dla Irlandii i znakomity dla Europy" - powiedział premier Luksemburga.

Ocenił też, że niepewny los ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego wynika m.in. z tego, że dla części obywateli UE sprawy europejskie stały się zbyt skomplikowane. Posługujemy się językiem, który przestał być zrozumiały, powinniśmy posługiwać się językiem ludzi, którymi rządzimy - podkreślał.

Premier Luksemburga uważa również, że o ile bardzo ważne dla instytucji unijnych jest wprowadzenie w życie nowego traktatu, to niewątpliwie jeszcze istotniejsze są ceny ropy naftowej i żywności. Trzeba zacząć mówić o warunkach codziennego życia Europejczyków - mówił.

d2rlg8l

Tusk podkreślił z kolei, że część Irlandczyków jest sceptyczna wobec perspektywy wspólnej polityki obronnej UE. Irlandia zawsze eksponowała swój dość twardy pogląd na neutralność swojego kraju - mówił. Polski premier zaznaczył też, że fakt iż Irlandczycy są podzieleni w sprawie referendum nie dyskwalifikuje samego Traktatu Lizbońskiego.

Obaj politycy rozmawiali też o perspektywach przystąpienia Polski do strefy euro. Juncker pogratulował Polsce redukcji deficytu finansów publicznych.

Zgodnie z zapowiedziami, Komisja Europejska zaproponuje zamknięcie trwającej od 2004 r. procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i zatwierdzi najnowszą wersję polskiego planu konwergencji.

d2rlg8l

Deficyt sektora finansów publicznych w Polsce spadł w 2007 r. poniżej określonego w kryteriach konwergencji z Maastricht maksymalnego pułapu 3%, który muszą spełniać kraje strefy euro i aspirujące do niej.

Premier Luksemburga to zwolennik politycznej integracji UE, kierujący od 2004 roku spotkaniami Eurogrupy - czyli ministrów finansów strefy euro. Media europejskie spekulują, że Juncker ma duże szanse na objęcie stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej - potocznie zwanego prezydentem.

d2rlg8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rlg8l
Więcej tematów