O 2.00 do Warszawy nadciągnie fala kulminacyjna
280 tys. worków na piasek zgromadzono w magazynach na terenie Warszawy. We wtorek w działania przeciwpowodziowe zaangażowanych jest ok. 630 policjantów, 200 strażaków, 60 strażników miejskich i 50 więźniów. Dotąd nie stwierdzono wycieków czy uszkodzeń wałów.
Wały przeciwpowodziowe w mieście monitorowane są przez całą dobę. - Systematycznie odbywają się kontrole oraz przesyłanie meldunków o stanie wałów i zachowaniu się rzeki. Jak dotąd nie stwierdzono wycieków czy uszkodzeń wałów - powiedział Marcin Ochmański ze stołecznego Ratusza.
Jak dodał, działania przeciwpowodziowe prowadzone są m.in. przy ul. Wał Miedzeszyński nieopodal Mostu Łazienkowskiego, gdzie ułożono 15 tys. worków. Z kolei przy Moście Śląsko-Dąbrowskim ułożono ok. 300 worków.
Przy ulicach: Kaszmirowej, Bażanciej oraz Trąbity strażacy wypompowują wodę - w tych miejscach po niedawnych ulewach podniósł się poziom wód gruntowych.
Na bieżąco odbywa się napełnianie worków w jednostkach straży pożarnej przy ul. Domaniewskiej oraz ul. Strażackiej. Przy Moście Siekierkowskim zgromadzono już zapas ponad 16 tys. napełnionych worków.
Poziom wody w Wiśle w Warszawie cały czas się podnosi. O godzinie 18 wynosił 740 cm, przekraczając o 90 cm stan alarmowy. W ciągu doby woda w rzece przybrała blisko jeden metr. Na terenie miasta obowiązuje zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe.
Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, fala kulminacyjna ma dotrzeć do stolicy w nocy z wtorku na środę, ok. godz. 2.00, ale nie powinna przekroczyć 770 cm. To o 10 cm mniej niż podczas powodzi majowej.