Trwa ładowanie...
Paweł Adamowicz

"NZZ": polityczna kultura w Polsce sięgnęła dna

"Neue Zuercher Zeitung" uważa, że apele o rezygnację z nienawiści i o nową kulturę polityczną pozostaną bez echa. Atak na Pawła Adamowicza nie był zdaniem redakcji zamachem politycznym, lecz nie był też przypadkiem.

Share
"NZZ": polityczna kultura w Polsce sięgnęła dna
Źródło: East News
d2xzzvy

"Przez moment Polska zatrzymała się, zjednoczona w żalu po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, zasztyletowanym ponad tydzień temu podczas charytatywnej gali” – czytamy w odredakcyjnym komentarzu opublikowanym we wtorek w największej opiniotwórczej gazecie szwajcarskiej.

Redakcja "NZZ” zwraca uwagę na liczne wiece przeciwko nienawiści i apele o nową kulturę polityczną podczas uroczystości pogrzebowych w Gdańsku.

d2xzzvy

"Należy obawiać się, że apele pozostaną bez echa. Jarosław Kaczyński, szef narodowo-konserwatywnej partii rządzącej PiS i silny człowiek Polski, był nie tylko najbardziej prominentnym nieobecnym na pogrzebie. Demonstracyjnie nie przyszedł też kilka dni wcześniej na minutę milczenia w parlamencie, chociaż był w tym dniu obrad w Sejmie” – ocenia szwajcarska gazeta.

Redakcja zwraca uwagę, że telewizja TVP – "publiczny nadawca, który spadł do roli kanału propagandowego PiS”, informował o Adamowiczu i jego śmierci w taki sposób, że nawet zwolennicy rządu byli zbulwersowani. Rzeczniczka PiS ostrzegała "totalną opozycję”, by nie instrumentalizowała zbrodni do „ataków” na prawicę – czytamy w "NZZ”.

Redakcja nazywa te zachowania "sygnałami pogardy” i zaznacza, że taki język od lat jest elementem polsko-polskiej wojny między PiS a PO.

"Z pewnością, Adamowicza zabił człowiek chory psychicznie, którego matka ostrzegała władze. Do morderstwa doszło jednak w atmosferze, którą PiS w minionych trzech latach ciągle podgrzewał” – piszą autorzy przypominając, że Kaczyński nazwał krytyków rządu „Polakami gorszego sortu”, a opozycję w parlamencie "zdradzieckimi mordami”.

d2xzzvy

"Ze słów narodził się teraz okrutny czyn. Nie jest on politycznym zamachem, lecz nie jest też przypadkiem” – czytamy w konkluzji komentarza w „Neue Zuercher Zeitung”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xzzvy

Podziel się opinią

Share
d2xzzvy
d2xzzvy
Więcej tematów