Trwa ładowanie...
d28hvlq

"NYT": Ta ustawa podburzy arabską mniejszość w Izraelu

Od powstania Izraela w 1948 r. fundamenty jego istnienia wyrastały z ideału demokracji dla wszystkich mieszkańców; dlatego tak przygnębiające jest przyjęcie przez izraelski rząd kontrowersyjnej ustawy określającej Izrael jako "państwo żydowskie" - pisze "NYT".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Premier Izraela Benjamin Netanjahu (PAP/EPA)
d28hvlq

We wtorkowym artykule redakcyjnym "New York Times" przypomina, że deklaracja niepodległości jasno stanowi, że Izrael, utworzony jako ojczyzna dla Żydów, gwarantuje "całkowitą równość praw socjalnych i politycznych dla wszystkich mieszkańców niezależnie od ich religii, rasy lub płci". Jako "przygnebiające" ocenia nowojorski dziennik przyjęcie przez izraelski rząd projektu ustawy, rezerwującej "prawa narodowe" tylko dla Żydów.

"Dla nas nie jest to jedynie teoretyczne zmartwienie. Systematyczne odmawianie pełnych praw mniejszościom - głównie Afroamerykanom i przede wszystkim na amerykańskim Południu - jeszcze w latach 60. bardzo zaszkodziło naszemu własnemu krajowi; do dzisiaj pozostaje nierozwiązanym problemem i plamą na amerykańskiej demokracji" - komentuje gazeta.

Przewiduje, że ustawa przyjęta w czasie burzliwej sesji rządu premiera Benjamina Netanjahu zapewne zostanie złagodzona przed głosowaniem w parlamencie. Niemniej w każdej postaci powinna zostać obalona. "W najlepszym razie nie przyniesie ona żadnych użytecznych rezultatów; w najgorszym poważnie podburzy już kipiącą od gniewu arabską mniejszość i podkopie pozycję Izraela wśród krajów demokratycznych" - ostrzega "The New York Times".

d28hvlq

Dodaje, że w czasie wzrostu napięcia między Żydami a Arabami o dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, gdzie znajdują się święte miejsca zarówno judaizmu, jak i islamu, "wszelkie kroki w celu przyznania Żydom nadzwyczajnych praw mogą tylko dolać oliwy do ognia".

Kontrowersyjny projekt ustawy został przyjęty na niedzielnym posiedzeniu Rady Ministrów, przy sprzeciwie centrowych członków rządu.

- W Państwie Izrael istnieje indywidualna równość dla wszystkich obywateli, ale prawo narodowe (jest zarezerwowane) tylko dla ludu żydowskiego - oświadczył premier Netanjahu, otwierając posiedzenie rządu.

d28hvlq

Podziel się opinią

Share
d28hvlq
d28hvlq
Więcej tematów