Trwa ładowanie...
17-05-2013 12:20

"NYT": Rosja wysyła do Syrii pociski przeciwokrętowe

Rosja dostarcza unowocześnione pociski przeciwokrętowe Jachont do Syrii - pisze w "New York Times". Gazeta komentuje, że świadczy to o sile rosyjskiego wsparcia dla syryjskiego reżimu prezydenta Baszara al-Asada. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zdystansował się od tych oskarżeń.

"NYT": Rosja wysyła do Syrii pociski przeciwokrętoweŹródło: AFP, fot: Javier Manzano
d2iptdx
d2iptdx

Powołując się na anonimowych przedstawicieli amerykańskich władz gazeta wyjaśnia, że Rosja już wcześniej wysyłała inną wersję tych pocisków do Syrii, ale te dostarczane ostatnio są wyposażone w unowocześniony radar, który sprawia, że są one skuteczniejsze.

W przeciwieństwie do pocisków rakietowych typu Scud i innych pocisków dalekiego zasięgu typu ziemia-ziemia, które siły Asada wykorzystywały przeciwko opozycyjnym bojownikom, dzięki systemowi Jachont syryjskie wojsko ma świetną broń służącą udaremnieniu starań międzynarodowych sił na rzecz wzmocnienia opozycji. Wśród tych starań "NYT" wymienia ewentualne nałożenie embarga morskiego czy ustanowienie strefy zakazu lotów.

- Umożliwia to reżimowi powstrzymanie zagranicznych wojsk, które chciałyby zaopatrywać opozycję drogą morską lub chciałyby spełniać bardziej aktywną rolę, gdyby w którymś momencie wprowadzono strefę zakazu lotów - powiedział redaktor naczelny specjalizującego się w problemach obronności i wojskowości miesięcznika "Jane's International Defense Review" Nick Brown.

Rosja odrzuca oskarżenia i chce konferencji pokojowej

Na spotkaniu w Soczi szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, że Rosja nie dostarcza Syrii zakazanej broni. Obaj politycy ci są zdania, że konferencja ws. pokoju w Syrii musi się odbyć jak najprędzej.

d2iptdx

Ławrow, komentując informację "New York Timesa", że Moskwa dostarcza Syrii unowocześnione pociski przeciwokrętowe Jachont, co świadczy o sile jej wsparcia dla syryjskiego reżimu prezydenta Baszara al-Asada, powiedział, że Moskwa nie ukrywa informacji o dostarczaniu broni zgodnie z podpisanymi kontraktami. Dodał, że dostawy te nie naruszają międzynarodowych porozumień i zawierają przede wszystkim broń obronną, systemy obrony przeciwlotniczej.

Obydwaj politycy zgodzili się, że proponowana międzynarodowa konferencja pokojowa w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii powinna odbyć się jak najszybciej, choć daty jej jeszcze nie ustalono. Oczekuje się, że odbędzie się ona na początku czerwca i uczestniczyć w niej będą przedstawiciele rządu Asada i syryjskiej opozycji.

- Im szybciej, tym lepiej - skomentował Ban na wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem, odnosząc się do terminu konferencji. Strona rosyjska potwierdziła jednocześnie konieczność zaproszenia na konferencję przedstawicieli Iranu, który podobnie jak Rosja jest wiernym sojusznikiem prezydenta Asada. Koncepcja ta może spotkać się z nieprzychylną reakcją Zachodu.

Sekretarz generalny ONZ zaapelował też do władz w Damaszku, aby przyjęły komisję śledczą ONZ, która zbadałaby kwestię użycia w trwającym tam konflikcie broni chemicznej.

Przed miesiącem Damaszek odrzucił propozycję zbadania przez misję ONZ doniesień o użyciu broni chemicznej w prowincji Aleppo. Motywował odmowę tym, że działania misji według propozycji Ban Ki Muna objęłyby całą Syrię. Władze syryjskie same zwróciły się 20 marca do ONZ o przeprowadzenie śledztwa, ale nie godziły się na tak szeroki terytorialny zasięg działania misji.

d2iptdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iptdx
Więcej tematów