Trwa ładowanie...

"NYT": deklaracja Obamy w Polsce sygnałem dla NATO i Putina

Zapowiedź Baracka Obamy w sprawie przekazania miliarda dolarów na wsparcie bezpieczeństwa sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej to ważny sygnał zarówno dla NATO, jak i prezydenta Rosji Władimira Putina - ocenia w komentarzu redakcyjnym "NYT".

Share
"NYT": deklaracja Obamy w Polsce sygnałem dla NATO i Putina
Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d4lwudi

Putin pokazał, że nie można mu ufać, a sojusz musi brać pod uwagę jego "bezwzględną nieprzewidywalność przy planowaniu przyszłych umów w sprawie bezpieczeństwa" - komentuje "New York Times". Dodaje, że Obama złożył swoją deklarację w Polsce, która jest "pierwszym przystankiem jego czterodniowej europejskiej podróży i jednym z krajów najbardziej poruszonych agresją Putina przeciwko Ukrainie".

"Celem inicjatywy jest zapewnienie krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pozostających w cieniu Rosji, o gotowości Ameryki do pomocy w czasach zamętu" - podkreśla nowojorski dziennik.

Przypomina, że w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie USA zdecydowały się na rotację swoich sił w Europie Wschodniej, w tym udział ok. 600 amerykańskich żołnierzy w ćwiczeniach. Jak ocenia "NYT", wzmacnianie systemu obrony przez NATO ma sens, ale tworzenie stałych baz w pobliżu rosyjskiej granicy "obecnie może być ryzykowne i przynieść efekt przeciwny do zamierzonego", a nic nie wskazuje, by Putin był tak nierozsądny, aby dokonać aneksji terytoriów Polski lub krajów bałtyckich.

d4lwudi

"Obecnym wyzwaniem jest zdecydowane i wiarygodne zasygnalizowanie trwałego zaangażowania na rzecz obrony sojuszników, bez zaostrzania jednocześnie obecnych tarć" - akcentuje "New York Times". Zaznacza, że od krajów NATO będzie to wymagało zwiększenia wydatków na siły zbrojne, a obecnie tylko trzy kraje, poza USA, spełniają uzgodniony cel co najmniej 2 proc. PKB.

Ciężar ponoszony przez Stany Zjednoczone wzrósł w sposób nieproporcjonalny, od finansowania w 50 proc. wydatków obronnych sojuszu za czasów zimnej wojny do 70 proc. obecnie - zaznacza gazeta, przywołując ostrzeżenia ministra obrony USA Chucka Hagla, według którego sam sojusz może się znaleźć w kłopotach.

"NYT" podsumowuje, że choć nikt nie chce powrotu do zimnej wojny, to Putin musi wiedzieć, że jego próby zdestabilizowania Ukrainy lub agresywnego rozszerzenia rosyjskiej strefy wpływów nie pozostaną bez odpowiedzi.

d4lwudi

Podziel się opinią

Share
d4lwudi
d4lwudi
Więcej tematów