NSZZ "Solidarność" uczcił pamięć bohaterów Czerwca '56
Hołd wszystkim, którzy swoje życie oddali powstaniu niepodległej Polski - w przededniu 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku oddali członkowie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, którzy spotkali się na nadzwyczajnym posiedzeniu w Poznaniu.
Związkowcy podkreślili w przyjętym stanowisku, że poznańscy robotnicy jako pierwsi sprzeciwili się dyktaturze PZPR. "Wyszli na ulice, żądając wolności, chleba i sprawiedliwości. Wznosili także hasła, domagając się poszanowania prawa do wyrażania przekonań religijnych w życiu codziennym" - głosi Stanowisko Komisji krajowej "S".
Obecni na obradach przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych podziękowali NSZZ "Solidarność" za pomnik "Poznańskiego Czerwca", który stanął dzięki staraniom związkowców w 1981 roku.
Dzięki temu pomnikowi każdy, kto odwiedzał Poznań, wiedział już, co wydarzyło się w 1956 roku w naszym mieście - powiedział, dziękując związkowcom prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Budowa pomnika upamiętniającego poznański Czerwiec 1956 r. była jedną z pierwszych inicjatyw organizującego się w Poznaniu NSZZ "Solidarność".
W październiku 1980 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Czerwca 1956 r. pod przewodnictwem Romana Brandstaettera. Ostatecznie, po wielu gorących dyskusjach, w lutym 1981 r. do realizacji skierowano projekt rzeźbiarza Adama Graczyka i architekta Włodzimierza Wojciechowskiego opatrzony godłem "Jedność": "dwa kroczące krzyże spięte jednym ramieniem, więzy na nim, a u boku krzyży strzegący ich orzeł".
Komunistyczne władze starały się nie dopuścić do postawienia pomnika na Placu Mickiewicza. Ostateczna decyzja administracyjna została wydana z datą 26 czerwca 1981 r. Główne części pomnika w otoczeniu tłumów poznaniaków zostały przewiezione na dawny Plac Stalina podobną trasą jak ta, którą szli robotnicy w 1956 r., aby upomnieć się o swoją godność i prawa.
Odsłonięcie pomnika miało miejsce 25 lat temu - 28 czerwca 1981 roku. W 2006 roku, po renowacji, napis na pomniku został uzupełniony o słowa "O Boga" i brzmi: "O Boga. Za wolność, Prawo i Chleb".