Trwa ładowanie...
d4y6ofv
IAR

NPW: biegli podtrzymali wnioski ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej

Biegli podtrzymali wyrażone w marcu zdanie o przyczynach i przebiegu katastrofy smoleńskiej; odpowiedzieli na wszystkie pytania prokuratorów - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Śledczy zakończyli analizę uzupełnienia opinii w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku
Miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku (Zespół Macieja Laska)
d4y6ofv

Wnioski z całościowej opinii przedstawiono 27 marca. Prokuratorzy ujawnili wtedy m.in., że "jako pierwszą bezpośrednią przyczynę katastrofy biegli wskazali niewłaściwe działanie załogi, polegające na zniżaniu samolotu przez dowódcę statku powietrznego poniżej własnych warunków minimalnych do lądowania i niewydanie komendy odejścia na drugie zajście". Dodali, że było to "działanie nieadekwatne do panującej na lotnisku sytuacji meteorologicznej".

Ponadto jako przyczynę katastrofy biegli wskazali m.in. nieprawidłowości w związku z wyznaczeniem do lotu "osób bez ważnych uprawnień, lub wręcz bez uprawnień, do wykonywania lotów na tym typie samolotu" oraz niewydanie przez kierownika lotów zakazu lądowania na smoleńskim lotnisku ze względu na warunki pogodowe i nieskierowanie samolotu na lotnisko zapasowe.

- Zespół biegłych podtrzymał swoją ocenę dotyczącą przyczyn, okoliczności i przebiegu katastrofy samolotu Tu-154, wyrażoną w opinii głównej - powiedział we wtorek mjr Marcin Maksjan z NPW.

d4y6ofv

Kompleksowa opinia zespołu 24 biegłych jest jednym z najważniejszych dowodów w postępowaniu dotyczącym tragedii smoleńskiej.

Jeszcze w marcu prokuratorzy informowali jednak, że konieczne będzie jej uzupełnienie w odniesieniu do fragmentów mówiących np. o czynnikach, które stworzyły sprzyjające warunki do zaistnienia katastrofy. Takie uzupełnienie prokuratura otrzymała w październiku, obecnie zakończyła analizę tych materiałów.

Katastrofa smoleńska

Wrak tupolewa znajduje się w Rosji. Rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 10 marca przyszłego roku - poinformowała pod koniec października Naczelna Prokuratura Wojskowa. Polska prokuratura otrzymała taką informację od rosyjskiego Komitetu Śledczego.

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

d4y6ofv

Podziel się opinią

Share
d4y6ofv
d4y6ofv
Więcej tematów