Nowy zwój Tory w synagodze im. Nożyków
Śpiewając, klaszcząc i tańcząc wierni wnieśli
w piątek nowy zwój Tory do warszawskiej synagogi im. Nożyków. Zwój
jest podarunkiem rodziny Jacka Eislera z USA, który przed wojną
chodził do tej synagogi.
06.05.2005 | aktual.: 06.05.2005 20:37
Jest taka tradycja, że po śmierci krewnego jego rodzina przekazuje synagodze zwój Tory. Jesteśmy dzień po Marszu Żywych, wczoraj był dzień żałoby i pamięci, dzisiaj mamy radosne święto. Tora symbolizuje odrodzenie narodu żydowskiego - powiedział rabin Michael Schudrich.
Zwój przekazał Philip Eisler, rabini i inni wierni, wśród nich ambasador Izraela Dawid Peleg, w radosnej procesji wnieśli go do synagogi. Tańczyli i śpiewali także po umieszczeniu jej obok starych zwojów w Aron Hakodesz - specjalnej szafie ołtarzowej. Osobny krąg utworzyły kobiety.
Jack Eisler urodził się tutaj w Warszawie, jako mały chłopiec śpiewał w chórze w tej synagodze, brał udział w powstaniu w getcie. Decyzja rodziny była taka, by dać ten zwój jako pamiątkę w jego pierwszej synagodze - dodał Schudrich. Syn Jacka, Philip Eisler powiedział, że wypełnieniem przesłania jego ojca będzie podtrzymywanie żydowskiej kultury.
Tora (Pięcioksiąg) to najważniejszy tekst objawiony judaizmu, składający się z 5 ksiąg w języku hebrajskim, spisanych wedle tradycji przez Mojżesza na polecenie Boga. Stanowi samo centrum życia żydowskiego - na niej opiera się cały system modlitw, wszelkie poczynania religijnego Żyda są uwarunkowane nakazami i zakazami zawartymi w Torze.
Tora spisana ręcznie na białym, skórzanym zwoju, przechowywana jest w Aron Hakodesz zwinięta i ubrana w tzw. sukienkę, ukoronowana.