Nowy wariant koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza odmianę "Mu"
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że monitoruje nowy wariant koronawirusa o nazwie roboczej "Mu". W czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz ogłosił, że nową odmianę zdiagnozowano także w Polsce.
Po raz pierwszy do wykrycia nowego wariantu "Mu" doszło w Kolumbii. Z danych WHO wynika, że w sumie jego obecność potwierdzono już w 39 krajach na świecie. Wśród nich jest także Polska.
- Tak, mieliśmy potwierdzone przypadki wariantu "Mu" w Polsce. To były cztery przypadki stwierdzone między 18 a 26 lipca w woj. pomorskim. W tej chwili żadna osoba nie jest chora w wyniku zakażenia mutacją "Mu" - oświadczył Andrusiewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Rzecznik resortu zdrowia podkreślił wyraźnie, że w tej chwili wariant "Mu" jest w Polsce nieobecny. - Wariant Mu szerzej moglibyśmy nazwać wariantem kolumbijskim, ponieważ on odpowiada za 40 proc. zakażeń właśnie w Kolumbii. W tej chwili jest o nim bardzo mało danych - dodał Wojciech Andrusiewicz.
Zaznaczył, że nowa odmiana została zdominowana przez wariant Delta, "zanim jeszcze pojawiła się w Europie". - W Niemczech było stwierdzonych 7 przypadków między kwietniem a majem. We Francji było 18 przypadków między kwietniem a sierpniem - powiedział rzecznik MZ.
Zobacz też: Koniec z nauką zdalną? Nauczyciele nie wierzą Czarnkowi
Wariant "Mu". Co o nim wiadomo?
Badania nad nową odmianą koronawirusa trwają od niedawna. Do tej pory naukowcom udało się potwierdzić, że szczep "Mu" ma odpowiadać za około 0,1 proc. infekcji w skali globalnej. Najwięcej zakażeń tym wariantem zdiagnozowano w USA.
Poza Stanami Zjednoczonymi, Polską, Niemcami oraz Francją, odmianę wykryto także m.in. w Hiszpanii i na Słowacji. "Wariant Mu w Ameryce Południowej, obok Delty, będzie monitorowany pod kątem zmian" - poinformowało ONZ.
Nowy szczep koronawirusa jest już piątą odmianą, jaką do tej pory potwierdzono. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia wśród nich również: wariant Alfa (B.1.1.7, wcześniej określany jako brytyjski), wariant Beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański), wariant Gamma (P1; brazylijski) i wariant Delta (B.1.617.2; indyjski).