Nowy wariant koronawirusa odkryty na Cyprze. Nazwano go Deltakron
Cypryjscy naukowcy odkryli nowy wariant koronawirusa, który jest połączeniem Delty i Omikronu. - Przyszłość pokaże, jak dalece ten wariant jest niebezpieczny: czy jest bardziej zakaźny i przejmie dominację - powiedział prof. Leondios Kostrikis.
09.01.2022 10:02
Nowy wariant koronawirusa wykryto u 25 zakażonych na Cyprze. Według Leondiosa Kostrikisa , profesora nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim i kierownika Laboratorium Biotechnologii i Wirusologii Molekularnej, to wariant łączący cechy Delty z Omikronem.
Prof. Kostrikis wyjaśnia, że mutacje dotyczą wariantu Delta, w którym zauważono zmiany w białku kolca. - Ma on siedem mutacji charakterystycznych dla wariantu Omikron - tłumaczy naukowiec.
Ten nowy wariant badacze nazwali roboczo Deltakronem. Sekwencja genetyczna nowego wariantu została 7 stycznia przesłana do GISAID, międzynarodowej bazy danych, która śledzi zmiany w wirusie.
Deltakron był do tej pory częściej wykrywany wśród osób hospitalizowanych, co może świadczyć, że powoduje cięższy przebieg choroby niż Omikron. Naukowcy twierdzą jednak, że jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie wniosków.
- Przyszłość pokaże, jak dalece ten wariant jest niebezpieczny: czy jest bardziej zakaźny i przejmie dominację - powiedział prof. Leondios Kostrikis. Jego zdaniem bardziej prawdopodobne jest jednak, że nowy wariant zostanie wyparty przez wysoce zaraźliwy wariant Omikron.
Pierwszy przypadek Omikrona potwierdzono na Cyprze 10 grudnia 2021 roku. Od tamtej pory liczba zakażonych rośnie z dnia na dzień. W kraju, liczącym około miliona mieszkańców, codziennie wykrywanych jest ponad 3 tys. nowych zakażeń. W sobotę potwierdzono tam 3959 nowych przypadków.
Źródło: cyprus-mail.com, bloomberg.com