PolskaNowy szef krakowskiego IPN

Nowy szef krakowskiego IPN

Wybrany na prezesa Instytutu Pamięci
Narodowej Janusz Kurtyka na razie nie wskazał, kto zajmie
zwolnione przez niego stanowisko, ale nieoficjalnie "Gazeta
Krakowska" dowiedziała się, że następcą Kurtyki będzie prof.
Ryszard Terlecki - naczelnik Biura Edukacji Publicznej w
krakowskim oddziale IPN.

- Słyszałem, że mam być szefem krakowskiej placówki, ale nie mam na ten temat żadnych oficjalnych informacji - powiedział gazecie Terlecki. Pracownicy krakowskiego IPN twierdzą, że jego nominacja jest pewna. - Mówi się o tym od dawna. Terlecki jest jednym z najbliższych współpracowników Kurtyki i jedynym kandydatem na jego następcę - podkreślają.

Prof. dr hab. Ryszard Terlecki jest historykiem i publicystą. W 1968 r. brał udział w demonstracjach studenckich w Krakowie, był jednym z animatorów opozycji antykomunistycznej w latach 70. Od 1977 r. jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Nauki PAN, od 1999 r. profesorem w krakowskiej Wyższej Szkole Filozoficzno- Pedagogicznej "Ignatianum".

Był współzałożycielem i zastępcą redaktora naczelnego "Czasu Krakowskiego" oraz redaktorem naczelnym rzeszowskich "Nowin". W latach 1998-2002 zasiadał w Radzie Miasta Krakowa. W tegorocznych wyborach parlamentarnych miał kandydować do Senatu z listy PiS.

Jest znany ze zdecydowanie prolustracyjnej postawy. W 2003 r. na łamach ,Rzeczpospolitej" upublicznił akta własnego ojca, pisarza Olgierda Terleckiego, gdy okazało się, że był tajnym współpracownikiem SB. W szczegółach opisał jego agenturalną współpracę z bezpieką. W krakowskim IPN uznano ten czyn za wzorcowy.

W tym roku Terlecki był inicjatorem uhonorowania Bronisława Wildsteina, który wyniósł z Instytutu słynną "listę agentów", tytułem Kustosza Pamięci Narodowej za "przyspieszenie w ujawnianiu prawdy".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)