Trwa ładowanie...

Nowy sondaż IBRIS dla WP. PiS nie ma powodów do zadowolenia. Szymon Hołownia wręcz przeciwnie

PiS? PO? Ugrupowanie Szymona Hołowni? Kto ma największe powody do zadowolenia po publikacji najnowszego sondażu IBRIS dla WP? Prezes PiS, jeśli spojrzy na wyniki, uśmiechnąć się szeroko raczej nie może, podobnie jak Borys Budka, szef KO. Ale już Szymon Hołownia może się cieszyć. Jego partia, Polska 2050, to największy wygrany nowego sondażu.
Share
Sondaż IBRIS dla WP. Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 notuje imponujący wzrost poparcia
Sondaż IBRIS dla WP. Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 notuje imponujący wzrost poparciaŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d3w55en

Według najnowszego sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski, PiS mogłoby liczyć na 30 proc. głosów (spadek o 3,2 pkt. proc.), Koalicja Obywatelska - na 19,6 proc. (spadek o 4 pkt. proc.), a Polska 2050 - na 17,5 proc. (wzrost o 8,4 pkt. proc.).

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Lewica z poparciem rzędu 9,5 proc. (wzrost o 0,6 pkt. proc.), Konfederacja notująca 7,5 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z 5 proc. (spadek o 1 pkt. proc.).

10,9 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby głos. To o 3,7 pkt. proc. mniejszy wskaźnik niż miesiąc temu.

Sondaż parlamentarny dla WP WP
Sondaż parlamentarny dla WP Źródło: WP, Fot: WP

W sondażu IBRiS dla WP zapytaliśmy także Polaków o udział w wyborach. I tak, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę, wzięłaby w nich udział większość respondentów, bo 53,2 proc. (z czego "zdecydowanie tak" - 33,4 proc., a "raczej tak" - 19,8 proc.). Niechęć udziału w wyborach deklaruje 43,4 proc. badanych, z czego 29,3 proc. twierdzi, że "zdecydowanie nie" weźmie w nich udziału, a 14,1 proc., że "raczej nie".

d3w55en

Warto zauważyć, że w porównaniu do poprzedniego sondażu odsetek tych, którzy chcieliby zagłosować w wyborach, wzrósł zdecydowanie, bo o 7,3 pkt. proc. Spadł przy tym widocznie odsetek tych, którzy w wyborach nie chcieliby wziąć udziału - o 5,7 pkt. proc. Efekt? W przeciwieństwie do badania z grudnia 2020 r. tym razem więcej Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach, niż głosi, że nie weźmie w nich udziału.

Sondaż Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 23 stycznia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 osób.

Zobacz też: Transfery z PO do Polski 2050. Gorzki komentarz Aleksandra Kwaśniewskiego

Sondaż IBRIS dla WP. Jak było miesiąc temu?

Przypomnijmy, w poprzednim sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski sprzed miesiąca również wygrywało Prawo i Sprawiedliwość ze znaczną przewagą nad Koalicją Obywatelską. Podium - podobnie jak dziś - zamykał ruch Szymona Hołowni Polska 2050, jednak wtedy notował on największy, kilkuprocentowy spadek poparcia ze wszystkich ugrupowań.

d3w55en

PiS w grudniu 2020 r. mogło liczyć na 33,2 proc. głosów (spadek o 0,8 pkt. proc.), Koalicja Obywatelska - na 23,6 proc. (poprawa o 0,2 pkt. proc.), a Polska 2050 - na 9,1 proc. (spadek o 5,3 pkt. proc.).

Do Sejmu wchodziła jeszcze Lewica z poparciem rzędu 8,9 proc. (spadek o 0,8 pkt. proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z 6,0 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.).

Pod progiem wyborczym znajdowała się Konfederacja, notująca 4,5 proc. wskazań (spadek o 0,5 pkt. proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w55en

Podziel się opinią

Share
d3w55en
d3w55en
Więcej tematów