Trwa ładowanie...
d16vrbv
sąd
12-10-2006 05:00

Nowy sąd patentowy będzie chronił wynalazki

Wraca pomysł powołania oddzielnego sądu,
który zajmowałby się sprawami patentów i znaków towarowych -
czytamy w "Rzeczpospolitej". Samorząd rzeczników patentowych chce
też zaostrzyć zasady etyki zawodowej.

d16vrbv
d16vrbv

Pomysł utworzenia nowego wyspecjalizowanego sądu jest dyskutowany w środowisku rzeczników patentowych, dla których inspiracją są podobne instytucje np. w Niemczech. Rzecznicy twierdzą, że poprawiłoby to jakość orzecznictwa - udałoby się je ujednolicić, skupić w jednym miejscu zainteresowanych własnością przemysłową sędziów, łatwiej organizować im szkolenia i zapewnić dostęp do fachowej literatury.

Ponadto sąd taki oceniłby też sprawę zarówno pod względem zgodności z prawem, jak i poprawności merytorycznej. Sąd administracyjny, oględnie mówiąc, nie zawsze to gwarantuje - mówił, prosząc o anonimowość, jeden z rzeczników, z którym rozmawiała " Rz".

Sąd patentowy mógłby powstać na bazie specjalnego wydziału warszawskiego Sądu Okręgowego. Chodzi o istniejący od 2004 r. Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych, w którym byłyby również sprawy obecnie trafiające do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o odwołania od werdyktów Kolegium Orzekającego przy Urzędzie Patentowym. Nowy sąd byłby też właściwy w sprawach roszczeń cywilnoprawnych z zakresu ochrony własności przemysłowej. Teraz orzekają o tym sądy cywilne. Niewykluczone, że mogłyby też powstać niższe instancje lub oddziały zamiejscowe sądu patentowego w większych miastach (Krakowie, Poznaniu, Gdańsku itp.) - zapowiada "Rzeczpospolita". (PAP)

d16vrbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vrbv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj