Trwa ładowanie...
29-11-2009 19:07

Nowy prymas zdecydował: będzie nosił kardynalską purpurę

Abp Henryk Muszyński zdecydował, że jako prymas będzie nosił strój kardynalski - ustalił portal tvp.info. Metropolita gnieźnieński skorzysta tym samym z przywileju nadanego jego poprzednikom w 1749 roku przez papieża Benedykta XIV. Z kolei kard. Józef Glemp będzie używał tytułu „Prymas senior”.

Nowy prymas zdecydował: będzie nosił kardynalską purpuręŹródło: PAP
d3h0k7h
d3h0k7h

Metropolita gnieźnieński obejmie urząd prymasa Polski 19 grudnia. Dzień wcześniej kard. Józef Glemp skończy osiemdziesiąt lat i - zgodnie z decyzją Benedykta XVI sprzed trzech lat - przekaże tytuł prymasa abp. Henrykowi Muszyńskiemu. Wiele wskazuje zresztą na to, że nie na długo, gdyż już w marcu także abp Muszyński przechodzi na emeryturę. Jeśli Benedykt XVI nie przedłuży mu po raz kolejny urzędowania i mianuje nowego arcybiskupa gnieźnieńskiego, tytuł prymasa na początku przyszłego roku powędruje do innego, młodszego hierarchy.

Powstał problem, czy abp Muszyński, jako prymas nie będący kardynałem, ma nosić strój arcybiskupi (fioletowy) czy kardynalski (purpurowy). - Arcybiskup Muszyński będzie korzystał z przywileju papieskiego i jako prymas Polski będzie używał purpury kardynalskiej - wyjaśnia portalowi tvp.info ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitarnej w Gnieźnie.

Przekazanie przez kard. Glempa tytułu prymasowskiego do Gniezna nie wymaga żadnej papieskiej nominacji. - Nie należy się spodziewać żadnego dodatkowego aktu prawnego ze strony Stolicy Apostolskiej, gdyż list Benedykta XVI z 1 listopada 2006 roku rozstrzygnął już kwestię prymasostwa w Polsce i termin przejęcia urzędu - dodaje ks. Przybylski.

Jak ustalił portal tvp.info, uroczystość inauguracji urzędu prymasowskiego przez abp. Muszyńskiego odbędzie się 19 grudnia. Od tego dnia kard. Glemp będzie używał tytułu „Prymas senior”.

d3h0k7h

W Polsce po raz pierwszy dochodzi do sytuacji, w której prymas przechodzi na emeryturę i przekazuje swój urząd następcy (poprzednicy kard. Glempa pełnili go dożywotnio). Pierwszy raz od 1946 roku prymas będzie też rezydował poza Warszawą.

Tradycyjnie tytuł prymasa Polski (obecnie wyłącznie honorowy) przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim, jednak od 1946 roku do 1992 roku metropolita gnieźnieński był równocześnie arcybiskupem stolicy - dlatego kolejni prymasi rezydowali w Warszawie. Później Stolica Apostolska pozostawiła ten tytuł kard. Glempowi jako "kustoszowi relikwii św. Wojciecha", zaznaczając jednak, że w przyszłości będą się nim posługiwali nie metropolici warszawscy, lecz gnieźnieńscy.

Ukończenie przez kard. Glempa osiemdziesiątego roku życia wiąże się też z tym, że straci on prawo do udziału w konklawe. Oznacza to, że w wyborze papieża będzie mogło uczestniczyć tylko trzech Polaków: kardynałowie Stanisław Dziwisz. Stanisław Ryłko i Zenon Grocholewski. Tego prawa nie mają natomiast Henryk Gulbinowicz, Franciszek Macharski, Stanisław Nagy, Andrzej Maria Deskur oraz Marian Jaworski.

Marcin Dzierżanowski

d3h0k7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0k7h
Więcej tematów