Świat"Nowy prezydent Unii? Wybrany chyba dla ozdoby"

"Nowy prezydent Unii? Wybrany chyba dla ozdoby"

Na czele Unii Europejskiej znalazły się dwie postaci bez charyzmy, które nikomu nie przeszkadzają - tak komentuje francuski dziennik "Liberation" czwartkowy wybór na kluczowe stanowiska w UE Hermana Van Rompuya i baronessy Catherine Ashton. Największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" porównuje wybór Van Rompuya do papieskiego konklawe. Według gazety, nieznany w Europie Belg bardziej sprawdziłby się jako watykański polityk niż jako unijny przywódca.

"Nowy prezydent Unii? Wybrany chyba dla ozdoby"
Źródło zdjęć: © AFP

Brukselski korespondent "Liberation", Jean Quatremer, zarzuca przywódcom "27", że poszli na łatwiznę, wybierając na liderów Unii słabo znane osoby bez osobowości liderów. Według gazety, nieoficjalny rząd unijny - złożony z Van Rompuya, Ashton i przewodniczącego Komisji Europejskiej - "to nie jest trio, o którym śnili dla Europy najbardziej ambitni". - Na sam początek swego istnienia Europa Traktatu Lizbońskiego wybrała osoby, które nikomu nie wadzą - dodaje komentator gazety. I tytułuje tekst: "UE: Prezydent dla ozdoby".

Z powodu braku wskazania przedstawiciela Nowej Europy (państw Europy Środkowej i Wschodniej), "27" wybrała na szefa dyplomacji kobietę, nienależącą jednak do najbardziej błyskotliwych - uważa gazeta. Cytuje z aprobatą słowa szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta, wypowiedziane dzień przed szczytem, który obawiał się, że rezultat wyborów na kluczowe stanowiska w UE okaże się "zmarnowaniem historycznej szansy". I dokładnie tak się stało - pisze "Liberation". Ironizuje, że szczęśliwie "przywódcom państw udało się uniknąć całonocnych kłótni, co dodałoby tylko śmieszności do marnego wyboru".

Szczególnie krytycznie ocenia korespondent "Liberation" kompetencje baronessy Catherine Ashton, wybranej na przyszłą szefową dyplomacji europejskiej. Francuska gazeta twierdzi, że brytyjscy dziennikarze zebrani na czwartkowym szczycie w Brukseli uznali ten wybór za "katastrofalny". Ashton to z pewnością inteligentna osoba, która jednak zrobiła karierę aparatczyka w brytyjskiej Partii Pracy bez wcześniejszego triumfu w krajowych wyborach i nie ma żadnego doświadczenia w dyplomacji - cytuje "Liberation" słowa dziennikarza "The Economist", wypowiedziane w kuluarach szczytu w Brukseli.

Wybranego właśnie na przewodniczącego Rady Europejskiej (popularnie zwanego prezydentem UE) premiera Belgii Hermana Van Rompuya "Liberation" nazywa "upartym Flamandem". Zauważa, że dał się on poznać w swoim kraju jako mediator w konflikcie między Flamandami a Walonami. Według gazety, właściwym miejscem jego działania była dotąd scena krajowa.

Największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" porównuje wybór Van Rompuya na tzw. prezydenta Unii Europejskiej do papieskiego konklawe. Według gazety, nieznany w Europie Belg bardziej sprawdziłby się jako watykański polityk niż jako unijny przywódca. Dziennik zwraca uwagę, że procedura wyboru prezydenta UE była zamknięta i utrudniała prowadzenie debaty.

Herman Van Rompuy jest tak nudny, że aż zegary stają - pisze gazeta w swoim redakcyjnym komentarzu. Sugeruje, że Belg być może "ma mnóstwo pomysłów", jednak dotychczas prawdopodobnie celowo unikał ich ujawniania, w przeciwieństwie do swoich przeciwników byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira czy Łotyszki Vairy Vike-Freibergi.

Według gazety, przepadła doskonała kandydatura byłej prezydent Łotwy. Zawiedzeni publicyści "Dagens Nyheter" cytują ministra spraw zagranicznych Szwecji Carla Bildta, który zapowiadał, że wybrany zostanie silny przywódca, a stało się zupełnie inaczej. Rozczarowuje fakt, że Europa nie ma bardziej dynamicznego lidera - pisze szwedzki dziennik.

Przywódcy 27 krajów wybrali na szczycie w Brukseli belgijskiego chadeckiego premiera Hermana Van Rompuya na pierwszego stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, a brytyjską baronessę Catherine Ashton z Partii Pracy na szefową unijnej dyplomacji. Francuz Pierre de Boissieu został wybrany na sekretarza generalnego Rady Unii Europejskiej.

Szymon Łucyk / Daniel Zyśk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)