Trwa ładowanie...

Nowy prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski zapowiada walkę z korupcją

• Prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski zobowiązał się do wydania bezwzględnej walki korupcji
• Uroczystość inwestytury prezydenta odbyła się w siedzibie Kongresu w Limie
• - Nie pozwolę, aby moi urzędnicy i najbliżsi współpracownicy postępowali niegodnie, pogrążając się w korupcji - powiedział prezydent

Share
Nowy prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski zapowiada walkę z korupcją
Źródło: PAP/EPA, Fot: Freddy Salcedo
d1s20y6

Nowy prezydent Peru Pedro Pablo Kuczyński w mowie inauguracyjnej zobowiązał się do wydania bezwzględnej walki korupcji jako jednej z najdotkliwszych plag tolerowanych przez poprzedni rząd.

Liczący 77 lat polityk, określany jako liberał, w pierwszym orędziu do narodu obiecał: "Nie pozwolę, aby moi urzędnicy i najbliżsi współpracownicy postępowali niegodnie, pogrążając się w korupcji".

d1s20y6

Prezydent Kuczynski zobowiązał się publicznie do ustanowienia w działalności swego rządu "priorytetów podyktowanych interesem zbiorowym, myślą o rozwijaniu usług publicznych na wysokim poziomie, nie zaś łapówkarstwem", a także do walki z "poczuciem niepewności wśród mieszkańców Peru" i przejawami dyskryminacji rdzennej ludności tego kraju liczącego 32 miliony mieszkańców.

Uroczystość inwestytury prezydenta odbyła się w siedzibie Kongresu w Limie, a wzięli w niej udział m.in. emerytowany król Hiszpanii Juan Carlos oraz prezydenci wielu krajów Ameryki Łacińskiej.

Media na Zachodniej Półkuli odnotowały, że nie uczestniczył w ceremonii inwestytury nowego prezydenta dotychczasowy kontrowersyjny szef państwa Ollanta Humala. Zakończył on swą kadencję przy najniższym od 15 lat poparciu społeczeństwa, które wynosi 23 proc., mimo iż ma znaczne zasługi w modernizacji gospodarki peruwiańskiej.

Na Humali i jego małżonce ciąży oskarżenie prokuratorskie o przyjęcie od wielkiego brazylijskiego przedsiębiorstwa budowlanego Odebrecht "nienależnych korzyści majątkowych w wysokości 3 milionów dolarów".

d1s20y6

Podziel się opinią

Share
d1s20y6
d1s20y6
Więcej tematów