Nowy prezes PAP
Piotr Skwieciński został nowym
prezesem Polskiej Agencji Prasowej. Nowo wybrany zarząd jest
dwuosobowy. Oprócz Skwiecińskiego w jego skład weszła
dotychczasowa wiceprezes PAP Ada Kostrz-Kostecka. Rada Nadzorcza
PAP jednogłośnie poparła obie kandydatury.
W piątek rano odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PAP S.A., które udzieliło absolutorium poprzedniemu zarządowi: prezesowi Waldemarowi Siwińskiemu i wiceprezesom zarządu: Grzegorzowi Eiderowi oraz Adzie Kostrz-Kosteckiej. Odbycie Walnego Zgromadzenia zgodnie z prawem oznacza wygaśnięcie mandatów członków poprzedniego zarządu.
Tuż po wyborze Skwieciński zadeklarował, że pod jego zarządem "z całą pewnością nie dojdzie do jakichkolwiek prób upartyjnienia PAP". Polska Agencja Prasowa jest dobrem ogólnonarodowym. PAP jest agencją, która musi być agencją pluralistyczną - podkreślił Skwieciński.
Pytany o zmiany, jakie chciałby przeprowadzić w agencji, powiedział, że w momencie obejmowania instytucji trudno jest mówić o konkretach.
Z całą pewnością natomiast, razem z panią prezes, przyjrzymy się na początek stronie wydatkowej agencji. Przeanalizujemy rozmaite wydatki pod kątem tego, czy nie są możliwe oszczędności, czy wszystkie wydatki, czynione w różnych miejscach, są niezbędne - podkreślił nowy prezes. Zapewnił jednak, że nie ma mowy o ograniczaniu wydatków, związanych z pracą dziennikarzy.
Kostrz-Kostecka dodała natomiast, że na pewno warto się zastanowić nad wydatkami, związanymi z działalnością promocyjną w PAP. Czy wszystkie tego rodzaju wydatki były potrzebne i uzasadnione - dodała.
Skwieciński na pytanie, jak odnosi się do ostatnich zmian w PAP np. likwidacji działu Kultury i Nauki i przeniesieniu jego tematyki do innych działów, powiedział, że dziwi go ta decyzja. Muszę jednak przyjrzeć się motywacjom tych zmian - dodał.
Skwieciński, który był w przeszłości szefem działu krajowego PAP powiedział, że z "dużą przyjemnością wraca do PAP".
W nowym zarządzie Skwiecińskiemu podlegał będzie m.in. serwis PAP Media, Kostrz-Kosteckiej natomiast kwestie finansowe. Przewodniczący rady nadzorczej PAP Krzysztof Turkowski nie wykluczył jednak, że w najbliższym czasie powołany zostanie trzeci członek zarządu. Zgodnie z regulaminem zarządu PAP może on liczyć od jednej do trzech osób.
Piotr Skwieciński (43 l.) z wykształcenia jest historykiem. Ukończył również mini MBA Polsko-Amerykańskiego Centrum Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersity of Maryland.
Od maja do lipca 1989 r. był reporterem "Gazety Wyborczej". Następnie do 1990 r. asystentem sekretarza Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego Henryka Wujca. W latach 1990 -1994 w "Życiu Warszawy" był kolejno reporterem, zastępcą szefa działu krajowego, a od 1993 r. szefem tego działu. Od 1994 r. do 1996 był zastępcą kierownika "Wiadomości" TVP. W latach 1996-98 w "Życiu" kierował działem krajowym, a następnie był publicystą i wiceszefem działu publicystyki.
Od roku 1998 do 2004 był redaktorem naczelnym redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej, następnie jednocześnie redaktorem naczelnym redakcji krajowej i zastępcą redaktora naczelnego wszystkich serwisów informacyjnych oraz redaktorem naczelnym EuroPAP. Od sierpnia do grudnia 2002 r. pełnił obowiązki redaktora naczelnego serwisów informacyjnych.
Od 2004 r. jest kierownikiem programów publicystyki politycznej, bezpośrednim kierownikiem codziennego programu "Puls Wieczoru" w Telewizji Puls. W tym samym czasie autor szeregu artykułów publikowanych m.in. w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "Wprost", "Ozonie", "Nowym Państwie" i "Fakcie" oraz uczestnik cotygodniowych dyskusji radiowych publicystów w Radio Tok FM.
Skwieciński jest żonaty, ma jedno dziecko.
Ada Kostrz-Kostecka (55 l.) jest absolwentką Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych.
W latach 70. była redaktor naczelną gazety zakładowej "Wspólne sprawy", później pracowała m.in. jako dziennikarka w tygodniku społeczno-ekonomicznym "Panorama", była rzecznikiem prasowym Głównego Urzędu Statystycznego. W latach 1983-1998 pracowała jako dziennikarka w "Rzeczpospolitej". Przez rok (1998-99) pełniła funkcję redaktor naczelnej "Gazety Bankowej".
Od października 1999 do lipca 2003 r. była dyrektorem ds. public relations, najpierw w Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A., po zmianach restrukturyzacyjnych - w Pioneer Pekao Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, a następnie równocześnie w drugiej firmie - Pioneer Pekao Investment Management. Od 29 czerwca 2002 do 10 lipca 2003 r. pełniła funkcję wiceprezesa Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej S.A., a od 11 lipca 2003 r. - wiceprezesa Zarządu PAP S.A.
Jest autorką dwóch książek: "Narodowe Fundusze Inwestycyjne na giełdzie" oraz "Narodowe Fundusze Inwestycyjne. Vademecum" oraz współautorką książki "Moje pieniądze'95" napisanej przez grupę dziennikarzy "Rzeczpospolitej".
Jest zamężna.