Trwa ładowanie...

Nowy premier Indii apeluje o ochronę kobiet: rząd musi zacząć działać

Indie powinny szanować kobiety i ich bronić - powiedział premier Narendra Modi w pierwszym wystąpieniu przed parlamentem. To pierwszy komentarz rządu w sprawie przemocy seksualnej wobec kobiet w kraju, gdzie do gwałtu dochodzi średnio co 20 minut.

Share
Nowy premier Indii apeluje o ochronę kobiet: rząd musi zacząć działać
Źródło: AFP, fot: Raveendran
d18yowx

- Szacunek wobec kobiet i ich ochrona powinny być sprawą priorytetową dla ponad miliarda obywateli naszego kraju - podkreślił Modi, przemawiając przed parlamentem.

- Wszystkie te incydenty powinny skłonić nas do refleksji. Rząd musi zacząć działać. Kraj nie będzie czekał, a naród nie zapomni - powiedział.

Zgwałcone i powieszone

Była to pierwsza wypowiedź nowego premiera w tej sprawie, odkąd Indiami wstrząsnęła tragedia dwóch dziewczynek w wieku 12 i 14 lat w stanie Uttar Pradeś, które zostały porwane, zgwałcone, a następnie powieszone na drzewie. Policja zajęła się sprawą dopiero pod presją krewnych ofiar, którzy odmówili odcięcia ciał dziewczynek, dopóki władze nie rozpoczną śledztwa. Od tego czasu aresztowano trzech podejrzanych i zatrzymano dwóch policjantów podejrzanych o próbę zatuszowania zbrodni.

d18yowx

W ubiegłym tygodniu policja w dystrykcie Bareli, także w Uttar Pradeś, znalazła ciało kolejnej zgwałconej i brutalnie zamordowanej młodej kobiety. Również tym razem policja przystąpiła do działania dopiero pod naciskiem.

Bezprawie

To kolejne z serii przestępstw świadczących o bezprawiu szerzącym się w Uttar Pradeś, najludniejszym stanie Indii. Coraz więcej mieszkańców stanu odpowiedzialnością za tę sytuację obarcza lokalny rząd.

Gdy w ubiegłym tygodniu w stolicy tego stanu, Lucknow (Lakhnau), protestowały setki kobiet, policja użyła wobec nich armatek wodnych i pałek. Telewizja NDTV poinformowała, że była to demonstracja, podczas której domagano się zapewnienia kobietom większej ochrony.

Podział na kasty Agencja dpa zwraca uwagę, że szef rządu stanowego, podobnie jak i większość tamtejszych policjantów, należy do wyższej kasty. Wiele kobiet, które padają ofiarą gwałtów, pochodzi natomiast z najniższych kast.

d18yowx

Najgłośniejsza sprawa

Problem napaści na kobiety na tle seksualnym w Indiach przykuł międzynarodową uwagę po brutalnym gwałcie zbiorowym w Delhi w grudniu 2012 roku. Sześciu sprawców zaatakowało 23-letnią studentkę i jej towarzysza, gdy wracali autobusem z kina. Kobieta została wielokrotnie zgwałcona, a następnie dotkliwie pobita i wyrzucona na drogę. Po dwóch tygodniach zmarła w szpitalu w wyniku obrażeń.

Po tym ataku wybuchły protesty uliczne. W odpowiedzi rząd Indii wprowadził surowsze kary za napaści seksualne i inne przestępstwa wobec kobiet, np. handel nimi czy atakowanie ich kwasem, utworzono też sieć specjalnych sądów, które zajmują się wyłącznie sprawami dotyczącymi przemocy seksualnej. Mimo to wiele podobnych spraw wciąż nie jest zgłaszanych policji.

d18yowx

Podziel się opinią

Share
d18yowx
d18yowx
Więcej tematów