Trwa ładowanie...

Nowy początek stosunków Rosji z USA

Szefowie dyplomacji USA i Rosji
Hillary Clinton oraz Siergiej Ławrow po piątkowym spotkaniu w
Genewie zapowiedzieli nowy początek stosunków bilateralnych.
Uzgodnili również szereg priorytetów tej współpracy.

Nowy początek stosunków Rosji z USAŹródło: AFP
d3rqe4n
d3rqe4n

Na konferencji prasowej po spotkaniu z Ławrowem Clinton oceniła, że dwugodzinne rozmowy były konstruktywne. - To nowy start nie tylko do poprawy naszych wzajemnych stosunków, ale także do przewodzenia światu w ważnych sferach - powiedziała, zaznaczając, że priorytetem jest tutaj kwestia broni jądrowej i bezpieczeństwa nuklearnego.

Przyznała jednak, że poprawa stosunków Waszyngtonu z Rosją "wymaga czasu".

Także szef rosyjskiego MSZ był zdania, że Rosja i USA posiadają te same priorytety, co daje szansę na wzmocnienie kooperacji. - Byłoby jednak przesadą twierdzić, że porozumieliśmy się we wszystkich kwestiach - zastrzegł.

d3rqe4n

Amerykańska sekretarz stanu podarowała szefowi rosyjskiej dyplomacji małe pudełeczko z czerwonym przyciskiem "reset", wyrażające intencje administracji prezydenta USA Baracka Obamy, aby odnowić dwustronne stosunki z Rosją. - Wspólnie z Hillary, udało nam się wcisnąć ten guzik - oznajmił Ławrow.

W trakcie rozmów Clinton i Ławrow uzgodnili, od jakich płaszczyzn rozpocznie się naprawa stosunków bilateralnych.

Po pierwsze, USA i Rosja zamierzają wypracować nowe porozumienie rozbrojeniowe przed końcem bieżącego roku, kiedy to wygaśnie obecny Układ o Ograniczeniu Broni Strategicznych (START).

Kolejnym priorytetem będzie współpraca na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni jądrowej. Jak zadeklarował Ławrow, obie strony będą się starały szybko dojść do porozumienia w kwestiach dotyczących Iranu i Korei Północnej.

d3rqe4n

W Genewie podkreślono również, że Moskwa i Waszyngton będą wspólnie dążyły do ustabilizowania sytuacji w Afganistanie.

Rosyjski minister spraw zagranicznych zadeklarował ponadto, że Rosja liczy na rozszerzenie współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi. "Jesteśmy wspólnie zainteresowani nowym poziomem stosunków gospodarczych między obu państwami" - powiedział.

Natomiast kwestia amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której elementy mają zostać zainstalowane w Polsce i Czechach, nie była ważnym punktem rozmów Clinton z Łarwowem.

d3rqe4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rqe4n
Więcej tematów