Nowy plan zagospodarowania przestrzennego Auschwitz
Międzynarodowa Rada Oświęcimska zaapelowała do polskiego rządu, aby udzielił Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau koniecznego wsparcia finansowego na przebudowę budynku tak zwanego Starego Teatru dla potrzeb Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Rada z zadowoleniem przyjęła zarazem decyzję prezydenta Oświęcimia, który uznał, że utworzenie w budynku "Starego Teatru", tuż przy byłym niemieckim obozie Auschwitz, siedziby MCEAH jest celem publicznym. To otwiera drogę do adaptacji budynku dla potrzeb instytucji.
Adaptację "Starego Teatru" dotychczas uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nadal nie został uchwalony. Przedstawiane przez prezydenta Marszałka wersje były nie do przyjęcia dla resortu kultury, który opiniuje plan zagospodarowania dla okolic byłego obozu.
Ustawa o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady z maja 1999 roku wprowadza zasadę, że plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Pomnika Zagłady sporządza samorząd. By mógł być uchwalony przez Radę Miejską, musi jednak uzyskać pozytywną opinię Ministerstwa Kultury. Dopiero na tej podstawie Rada Miejska może go przyjąć, co umożliwi jakiekolwiek prace budowlane.
Budynek "Starego Teatru" (tak zwany Theatergebaude), tuż za murami KL Auschwitz, podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali tu między innymi zapasy cyklonu B, którym uśmiercano więźniów.
Celem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zbudowanie Funduszu Wieczystego na potrzeby konserwacji terenów, budynków i ruin poobozowych, a także konserwacji i bezpiecznego przechowywania archiwaliów i przedmiotów oryginalnych. Fundacja powstała w odpowiedzi na trudną sytuację finansową Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Finansowana będzie z przychodów stałego Funduszu Wieczystego, którego wysokość powinna wynieść około 120 milionów euro. Konserwacją objętych będzie 155 obiektów i 300 ruin na 200 hektarach oraz archiwalia i zbiory.